Mesto Trnava

Pozvánka na výstavu umenia z Varšavy

V utorok 23. januára 2018 o 19.00 hod. sa v obľúbenom kníhkupectve na Štefánikovej ulici otvorí výstava mladého výtvarníka Jozefa Piláta pod názvom Zlatá ratolesť, ktorá bude prístupná do 23. marca 2018. Prinášajú ju občianske združenia Publikum.sk a Malý Berlín vďaka finančnej podpore Mesta Trnava.

Výstava je pomenovaná podľa významnej štúdie antropológa J. G. Frazera, ktorý pôsobil v 19. storočí. Inšpiráciou pri tvorbe inštalácie sa umelcovi stal antický príbeh o zlatej ratolesti. Tá rástla na posvätnom strome v tajomnom lese a chránil ju Kráľ lesa. Ten, kto sa do tohto lesa vydal skúsiť svoje šťastie, musel túto ratolesť odtrhnúť, zabiť kráľa, aby prevzal jeho miesto, a až potom sa mu otvorila cesta do podsvetia. Zlatá ratolesť, no najmä snaha o jej získanie na úkor iného, sa prenáša do dnešných čias a stáva sa metaforou našich skutkov a životov.

Výstava Zlatá ratolesť vôbec po prvýkrát prináša do kníhkupectva umeleckú priestorovú inštaláciu zavesenú nad hlavami návštevníkov. Pozostávajúca z kovovej konštrukcie a zlatých nití má divákom pripomínať konáre posvätného stromu, na ktorých je zlatá ratolesť zachytená.

Jozef Pilát (1992, Šuňava) momentálne žije a študuje vo Varšave. Od roku 2013 navštevuje varšavskú Akadémiu výtvarných umení a aktuálne sa nachádza v poslednom ročníku na katedre maľby. V roku 2017 participoval na festivale súčasného umenia Biela noc v Košiciach. Aktuálne pripravuje samostatnú výstavu v Kyjeve a budúci rok sa predstaví veľkou výstavou v trnavskej Synagóge – Centre súčasného umenia.

TLAČOVÁ SPRÁVA OZ PUBLIKUM

19.1.2018 12:56

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?