Mesto Trnava

Pri návšteve cintorínov treba nielen pamätať na aktuálne protiepidemiologické nariadenia, ale je dobré zamyslieť sa aj nad ekológiou

Na prelome októbra a novembra, keď si ľudia prichádzajú uctiť svojich blízkych počas Dušičiek, zažívajú cintoríny najväčší nápor. Tento rok budú všetky štyri pohrebiská v Trnave otvorené od 26. októbra do 10. novembra medzi 7.00 h a 22.00 h. Kanceláriu správy pohrebísk na Kamennej ceste 1 bude možné navštíviť v bežných časoch.
 
„Pôvodne sme zamýšľali predĺžiť otváraciu dobu kancelárie správy pohrebísk aj na piatok poobede a počas víkendu, s ohľadom na včera oznámené nariadenia Vlády Slovenskej republiky ostávame pri pôvodnom čase,“ hovorí vedúca odboru komunálnych a cintorínskych služieb Mestského úradu v Trnave Zuzana Bodišová. „V daný víkend sa uskutoční aj celoplošné testovanie na koronavírus a momentálne nie je možné odhadnúť, do akej miery budú ľudia počas Dušičiek rešpektovať aktuálne obmedzenia zo strany štátu, sme však pripravení tak ako po minulé roky.“
 
V súvislosti s platnými nariadeniami sú počas týchto sviatkov zrušené posilové spoje MAD linky 13.  
 
V uplynulých dňoch bežali na cintorínoch v správe mesta prípravy na zvýšenú návštevnosť na plné obrátky – vykonala sa údržba mobiliáru pohrebísk, vodovodných rozvodov i príslušenstva spoločných pietnych miest, odstraňovalo sa popadané lístie a upravili sa pamätné hroby.
 
Odhliadnuc od toho, kedy a za akých podmienok bude možné cintoríny navštíviť, je dobré zamyslieť sa nad tým, čo na ne nosíme, teda ešte pred kúpou kahancov, kytíc a vencov zvážiť materiály, z ktorých sú vyrobené.
 
Svoju úctu zosnulým a to, že nám chýbajú, sme si zvykli prejavovať vyzdobením miest ich posledného odpočinku. Obchody sú celé týždne pred sviatkami preplnené umelými kyticami a kahancami, vysvietené cintoríny s bohatou výzdobou majú však aj svoju odvrátenú stránku. Po Všetkých svätých ostávajú preplnené kontajnery doslúženej výzdoby. Málokto sa pritom zamyslí, aká je ich ďalšia budúcnosť. V tom lepšom prípade skončia nekonečné tony nepotrebnej dekorácie v triedenom zbere. Väčšina týchto ozdôb sa však nahromadí v zmesovom komunálnom odpade.  A ten sa, bohužiaľ, bude na skládke rozkladať ešte veľa rokov.
 
Skúsme si preto pamiatku našich blízkych tento rok uctiť ekologickejšie. Dá sa to úplne jednoducho a dokonca to šetrí nielen životné prostredie, ale aj peňaženku. Stačí vysadiť napríklad chryzantémy v črepníkoch, ktoré sú typickým kvetom pre toto obdobie a dajú sa bez problémov zohnať takmer v každom supermarkete. Rovnako pekné ako umelé vence sú aj tie z prírodných materiálov – farebné lístie, okrasné plody, vetvičky, mach, sušené kvety, šišky a dreviny sú všade okolo nás.  Alternatívou umelých kahancov môžu byť sklenené svietniky s kovovým vrchnákom, ktoré môžeme používať viackrát.
 
A ako naložiť so staršou, nie práve ekologickou výzdobou, ktorá už doslúžila? Do kontajnera na biologický odpad alebo kompostéra patria zelené časti prírodných vencov a kytíc, živé kvety, lístie, menšie konáre. Do kontajnera na sklo môžeme vytriediť fľaše, poháre, sklenené svietniky a kahance bez umelých a kovových vrchnákov. Tie, tiež očistené od vosku, môžu ísť do triedeného zberu plastov a kovov.
 
Umelé kvety sú však väčšinou zložené z viacerých materiálov, a preto do triedeného zberu nepatria. Spolu s ostatným zmesovým odpadom končia na skládkach, kde sa rozkladajú stovky rokov. Ideálnym riešením je preto snaha o zníženie množstva odpadu. Treba zvážiť, či naozaj potrebujeme mať na hroboch našich blízkych desiatky kahancov a umelých kytíc, alebo sú tieto sviatky najmä o úprimnej spomienke na nich a ich život.
 

 
Ilustračné foto: pixabay.com

23.10.2020 14:35

Komentárov: 0