Mesto Trnava

Pri železničnej stanici vyrastie cykloveža na automatické parkovanie bicyklov

Trnavská samospráva podporuje rozvoj nemotorovej dopravy v meste a snaží sa vytvárať svojim občanom vhodné prostredie na to, aby mohli nechať auto doma a presúvať sa v rámci mesta pohodlne na bicykli. Výhodou je nielen obmedzenie znečisťovania ovzdušia, ale odpadajú aj problémy s hľadaním miesta na parkovanie auta.
Základom je kvalitná sieť cyklotrás (pozrite si ich aktuálnu mapu), na ktorej samospráva koncepčne pracuje už niekoľko rokov. Ďalšou podmienkou toho, aby ľudia bicykle používali, je, aby mali možnosť bezpečne ich zaparkovať bez obáv z krádeže.

Pri príležitosti Európskeho týždňa mobility, v rámci ktorého Mesto Trnava pripravilo jazdy mestskou autobusovou dopravou zadarmo a taktiež pestrý sprievodný program, vám prinášame informáciu o plánovanom projekte, ktorý už o pár mesiacov napomôže rozvoju cyklodopravy v našom meste.

Ide o projekt tzv. cykloveže – 11,5 m vysokej dvanásťuholníkovej stavby na betónovom základe s kostrou zo železa a plášťom zo skla, ktorá poskytne automatický samoobslužný systém úschovy dvojkolesových tátošov.

Postup je jednoduchý: priveziete sa k cykloveži, podľa názorného návodu na monitore (môžete si ho pozrieť na videu) vložíte bicykel dnu a automat vám vydá lístok. Celý proces netrvá ani pol minúty. Každý bicykel má priradenú vlastnú jedinečnú pozíciu, na ktorú ho dopraví zakladací výťahový systém. Po svojom návrate vložíte lístok do čítačky a tá vám automaticky vyráta sumu na zaplatenie. Poplatok bude možné uhradiť v hotovosti i poslaním SMS správy.

Výhodou takéhoto parkovania je, že si spolu s bicyklom môžete uschovať aj prilbu, reflexnú vestu či iné príslušenstvo. Kapacita cykloveže je 118 bicyklov na ploche 8,37 x 8,37 m. Okrem klasických bicyklov tu bude možné zaparkovať aj elektrobicykle až do hmotnosti 50 kg.
Priestor bude sledovaný kamerovým systémom, takže cykloveža poskytne ochranu nielen pred  vplyvmi počasia, ale aj pred odcudzením.

Trnavská cykloveža bude stáť pred železničnou stanicou. Trnavčanom uľahčí dochádzanie za prácou či štúdiom. Už nebude nutné zápasiť každé ráno o voľné miesto na parkovanie pred stanicou s ostatnými autami, postačí sa doviezť na bicykli a bezpečne ho zaparkovať v cykloveži. Projekt je naplánovaný na budúci rok, pričom od vybudovania betónového základu je potrebných cca šesť mesiacov na dokončenie celej stavby.

Obdobné cykloveže sa nachádzajú zatiaľ iba v Českej republike, konkrétne v Hradci Králové a v Přerove. Trnava sa tak stane prvým mestom na Slovenskutretím v Európe s automatizovanou cyklovežou.

Lokalita

GPS:
N 48.369612293339394 / E 17.583313288854924

19.9.2016 16:24

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?