Mesto Trnava

Primátori K8 sú nespokojní s návrhom stavebného zákona a zákona o územnom plánovaní

Ak bude schválený stavebný zákon a zákon o územnom plánovaní v súčasnej podobe, slovenskí primátori a starostovia budú stáť pred Národnou radou Slovenskej republiky. Po rokovaní primátorov krajských miest v Trnave v piatok 11. júna to za všetkých zúčastnených povedal primátor Trenčína Richard Rybníček.
Podľa jeho slov jedným z najväčších nedostatkov je skutočnosť, že návrh stavebného zákona vylúčil občanov Slovenskej republiky z konaní. O svojom území by nemohli slobodne rozhodovať už ani mestá a obce, lebo nesúhlasné rozhodnutia mestského zastupiteľstva budú môcť ešte posudzovať vyššie územné celky a vrátiť mestu na nové prerokovanie. Hoci mal zákon celý proces konaní urýchliť, reálne hrozí, že bude ešte pomalší ako doteraz.
„Som veľmi sklamaný a trvám na tom že ľudia, ktorí pripravovali stavebný zákon a zákon o územnom plánovaní, o tom veľa nevedia,“ povedal Richard Rybníček.
Súčasťou programu primátorov K8 bola aj cyklistická jazda po Trnave, počas ktorej primátor Peter Bročka predstavil účastníkom realizované a pripravované projekty mesta. „Sme nadšení z toho, ako Trnava napreduje, videli sme skvelé projekty. A to tiež dáva zmysel našim stretnutiam, lebo sa vzájomne inšpirujeme, učíme sa jeden od druhého, ako by sme mohli postupovať aj v našich mestách. Vieme si nielen zdravo konkurovať, ale sa aj zdravo inšpirovať a navzájom si pomáhať,“ povedal Richard Rybníček.
Primátori K8 na svojom rokovaní hovorili aj problémoch v jednotlivých mestách, ktoré sú často identické, o financovaní samospráv, čerpaní eurofondov v aktuálnom období a príprave nového obdobia.

Primátori K8 na nádvorí trnavskej tradnice
O výsledkoch rokovania primátorov K8 v Trnave hovoril primátor Trenčína Richard Rybníček.

Primátor Trenčína Richard Rybníček vysvetľuje nedostatky návrho stavebného zákona a zákona o územnom konaní.
Primátori sú nespokojní s navrhovaným stavebným zákonom a zákonom o územnom konaní. Podľa Richarda Rybníčka ľudia, ktorí ho pripravovali, veľa o tejto problematike nevedia. 

Primátori K8 na bicykloch pred Bernolákovou bránou v Trnave
Primátori absolvovali cyklistickú jazdu po Trnave, počas ktorej im primátor Peter Bročka predstavil rozpracované a pripravované projekty. 

primátori K8 na cyklistickej jazde po Trnave
Primátorov K8 nadchlo, ako Trnava napreduje.

Foto: Elena Ursinyová a Jakub Kovalík
 

11.6.2021 15:46

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?