Mesto Trnava

Prvá mestská záhrada v Trnave hľadá svojich pestovateľov a členov komunity

S príchodom jari sa začína aj záhradkárska sezóna. Život v meste, obzvlášť v bytových domoch, však väčšinou neumožňuje mať vlastnú záhradu či kvetinový záhon, hoci by to mnohí ich obyvatelia uvítali. Ideálnym riešením sú tzv. komunitné záhrady, ktoré poskytujú možnosť pestovať si vlastné plodiny aj priamo na sídlisku, aktívne vyplniť voľný čas i skrášliť svoje okolie.
 
Nová komunitná záhrada momentálne vzniká na Ulici Vladimíra Clementisa ako súčasť rozsiahlej revitalizácie verejného priestoru pod názvom Agátka. Ponúkne dvanásť vyšších a osem nižších záhonov na pestovanie, k dispozícii bude prípojka na úžitkovú vodu i dve pitné fontánky. Pestovatelia dostanú aj vlastný kompostér na rastlinný odpad. Záhrada bude oplotená a mimo prevádzkových hodín sa bude zamykať.
 
 
Okrem možnosti vypestovať si vlastnú zeleninu, ovocie, bylinky či kvety poskytne komunitná záhrada aj priestor na rôzne aktivity. Bude sa tu dať posedieť aj zarelaxovať si v hojdacej sieti, spraviť si piknik na lavičke za stolom alebo si spraviť pohodlie v zátiší pod stromami.
 
Nádejní pestovatelia sa môžu prihlásiť do 31. marca 2023 v online dotazníku. Mesto zároveň hľadá aj dobrovoľníka, ktorý by mal na starosti manažovanie tohto priestoru a komunikoval by potrebné záležitosti s mestom.  
 
Na podrobnejšie otázky záujemcom z tejto lokality odpovedia zástupcovia Mesta Trnavy v utorok 4. apríla o 17.00 h v Dennom centre seniorov na V. Clementisa 51. Na stretnutí si potenciálni pestovatelia a návštevníci komunitnej záhrady participatívnym spôsobom stanovia aj pravidlá využívania spoločného priestoru.  
 
„Komunitná záhrada na Agátke je prioritne určená obyvateľov Ulice Vladimíra Clementisa a blízkeho okolia. V prípade veľkého záujmu budú uprednostnení tí, ktorí bývajú čo najbližšie. Ak to bude kapacita umožňovať, bude sa dať prihlásiť aj dodatočne na verejnom stretnutí,“ hovorí Petra Vráblová z referátu participácie Mestského úradu v Trnave.
 
 
Foto: Petra Vráblová

17.3.2023 14:38

Komentárov: 0