Mesto Trnava

Pútavé cykloprehliadky vám predstavia Trnavu očami architekta

Trnava je mestom mnohých tvárí. Niektorí ju poznajú ako históriou dýchajúci Malý Rím, iní ako moderné hipsterské miesto s množstvom kaviarní. Ako sa však na Trnavu pozerá architekt? Zistite to vďaka cykloprehliadkam počas augusta a septembra. Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism aj v tomto roku ponúka netradičný zážitok v podobe projektu Trnava očami architekta. Záujemcovia môžu opäť spoznať Trnavu cez industriálne stavby, obrovské silá a mlyny a rôzne urbanistické riešenia.

Prvá cykloprehliadka Mesto na prahu moderny sa začína v sobotu 3. augusta 2019 a ukáže nám, ako sa začali písať moderné dejiny tohto krajského mesta.

„Tohtoročnou novinkou je cykloprehliadka Proti prúdu trnavských vôd, ktorá bude 17. augusta. Preveziete sa popri toku Trnávky, kde vám prezradím viac o úpravách koryta, prejdeme okolo mostov vedúcich ponad rieku a zároveň vám ukážem Bellušov vodojem, miesta, kde sa kúpali Trnavčania, a lokalitu v minulosti postavenú pre obyvateľov zatopených dedín na Orave,“ vysvetľuje architekt Miroslav Beňák, ktorý každý rok sprevádza.

Tretia prehliadka Ako melie moderna bude viesť cez nové dominanty Trnavy, ktoré prinieslo 20. storočie. Jedným z nich boli obrovské silá a mlyny ako napríklad automatický mlyn NUPOD od Emila Belluša a ďalšie významné objekty súvisiace so spracovaním poľnohospodárskych plodín.

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa 14. septembra vydáme Po cestách trnavského industriálu, ktorého súčasťou je cukrovar, pôvodný Kamenný mlyn či bývalé železničné depo.

Zúčastniť sa prehliadok môžete s vlastným bicyklom, vstupné je 3 €, v prípade zapožičania bicykla 5 €. Začína sa vždy o 16.00 hod. pred mestskou vežou v Trnave, cykloprehliadky trvajú približne dve hodiny.

Okrem novej trasy je ďalšou novinkou, že na cykloprehliadky môžu prísť aj anglicky hovoriaci návštevníci. Potrebné je si však vopred zarezervovať lístky, pretože počet miest je obmedzený. Objednať sa dajú na webstránke Regiónu Trnava http://bit.ly/TrnavaOcamiArchitekta2019 alebo priamo v Turistickom informačnom centre na Trojičnom námestí v Trnave.

Termíny cykloprehliadok:

3. 8. 2019 – Mesto na prahu moderny

17. 8. 2019 – Proti prúdu trnavských vôd

31. 8. 2019 – Ako melie moderna

14. 9. 2019 – Po cestách trnavského industriálu

Foto: Miroslav Beňák

23.7.2019 11:30

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?