Mesto Trnava

Radnica bude v noci z utorka na stredu svietiť na modro pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme

Po purpurovom a zelenom osvetlení, ktorými sme si pripomenuli Svetový deň predčasne narodených detí a Deň sv. Patrika, i po zhasnutí osvetlenia počas Hodiny Zeme sa dnes večer, v utorok 2. apríla 2019, zahalí trnavská radnica do modrej farby.

Stane sa tak na podporu myšlienky vzájomného pochopenia a rešpektu ľudí s autizmom a väčšinovej spoločnosti. Práve to je „východzím predpokladom destigmatizácie autizmu a účinnou prevenciou diskriminácie ľudí s poruchou autistického spektra,“ uviedla Petra Zlochová, predsedníčka občianskeho združenia SMARTÍK. V spolupráci s českým OZ Za sklem a slovenským OZ Na trati oslovili Mesto Trnava so žiadosťou o podporu kampane Slovensko svieti na modro.

Organizácia spojených národov vyhlásila 2. apríl za Svetový deň povedomia o autizme v roku 2007. Charakteristická je preň modrá farba, pretože je symbolom komunikácie – jednej z oblastí, ktoré sú pre osoby s poruchou autistického spektra problematické.

Na Slovensku žije takmer 55 000 ľudí s poruchou autistického spektra (PAS). Kampaň, ktorej cieľom je osveta a skvalitnenie života osôb s PAS, trvá počas celého apríla. Svoju podporu  možno preukázať aj modrým oblečením či doplnkom.

2.4.2019 16:59

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?