Mesto Trnava

Rebel bez príčiny odštartuje Noc v kine

Film Rebel bez príčiny, v hlavnej úlohe s Jamesom Deanom, sa s odstupom času stal symbolom mládežníckej revolty. V polovici 50. rokov si populácia Spojených štátov užívala vrchol prosperity. Zdalo sa, že nič nemôže narušiť pokračovanie amerického sna. Spodné prúdy však už začínali vyplavovať sexuálnu revolúciu, rock and roll a hnutie za ľudské práva.
Rebel bez príčiny nie je osamotený: James Dean reprezentuje celú generáciu, ktorá sa už nemieni riadiť podľa zastaralých rodičovských receptov a prežitých konvencií. Nechce sa dať „roztrhať na kusy“ kompromismi a pokrytectvom. Túži po úprimnosti, slobode, spravodlivosti a čistej láske. Oplatí sa pre tieto hodnoty umrieť?
Film získal tri nominácie na Oscara vrátane tej za najlepší scenár. Predstaviteľka hlavnej ženskej postavy Natalie Wood získala Zlatý glóbus. Predstaviteľ hlavnej postavy James Dean zahynul vo veku 24 rokov pri autonehode mesiac pred premiérou filmu. Bol to len začiatok jeho hereckej kariéry. Posmrtne sa objavil ešte vo filme Giant po boku Elizabeth Taylor a Rocka Hudsona.
Kultovú americkú snímku z roku 1955 si môžete pozrieť v kine Hviezda v stredu 11. novembra o 18.00 h.

Ide o prvý film podujatia NOCvKINE.

Celý program si môžete pozrieť aj na www.facebook.com 


Pôvodný trailer k filmu

Tlačová správa OZ Publikum

Lokalita

GPS:
N 48.37508584973072 / E 17.588817181753484

4.11.2015 15:50

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?