Mesto Trnava

Revitalizácia parku a galérie na Námestí SNP sa má začať už na jeseň

Už čoskoro by sa mali začať práce na revitalizácii parku za pamätníkom generála Milana Rastislava Štefánika a priľahlého verejného priestoru medzi Evanjelickým kostolom a Hospodárskou ulicou.
Úmyslom mestskej samosprávy je nadviazať na Univerzitný parčík, revitalizáciu Univerzitného námestia a obnovu pešej zóny tak, aby v centre mesta postupne vznikla súvislá prechádzková trasa s ostrovmi zelene a miestami na oddych. Po obnove by mal park po vizuálnej stránke prirodzene nadviazať na výsadbu pešej zóny, avšak s tým rozdielom, že tu budú nielen trvalkové záhony, ale aj trávnaté plochy a stromy, ktoré v dospelosti dosiahnu oveľa väčšie rozmery. Podobne ako na Trojičnom námestí symbolicky pripomína bývalý tok riečky Trnávky nová kvetinová výsadba, na území tohto parku, kde je riečka skrytá v podzemí, ju naznačí zvlnený pás tmavého živého plota z tisu, obrúbený riečnymi okruhliakmi a pásmi trvaliek prevažne modrej a bielej farby, v ktorých budú postupne rozkvitať husté skupinky nízkych krov alebo popínavých rastlín na konštrukcii tak, aby pripomínali vodnú penu. Ďalšou úlohou kvetinových celkov bude pripomienka voľakedajších záhrad za hradbami v tejto lokalite.
Stromy v pôvodnej výsadbe parku budú ošetrené, niekoľko poškodených stromov, ktoré nemajú perspektívu dlhodobého prežitia, bude postupne nahradených novými odrastenými stromami. V prvej fáze by tu malo pribudnúť dvanásť pagaštanov pleťových. Uskutoční sa aj presadenie tamojších hortenzií s obohatením pôdy o rašelinu, v ktorej by sa im malo lepšie dariť. 
Pamätník Milana Rastislava Štefánika bude osadený hlbšie do parku, aby pred ním vznikol veľkorysejší priestor. Zaujímavé zmeny prinesú aj nové chodníky, ktoré sa viac prispôsobia prirodzenému smeru pohybu chodcov, počíta sa aj s novou úpravou cyklistického chodníka. Nebudú tu chýbať ani nové lavičky s kovovou konštrukciou a plochou na sedenie z odolného dreva, úpravy pre nevidiacich a slabozrakých, nová drobná architektúra, cyklostojany, nový mobiliár a verejné osvetlenie.
V prípade úspešného verejného obstarávania, ktoré práve prebieha, sa revitalizácia parku môže začať už v septembri. Priebeh prác je naplánovaný od jesene do budúcej jari. V priaznivých klimatických podmienkach by však mohla byť podstatná časť projektu zrealizovaná ešte v tomto roku.
S cieľom spríjemniť občanom a návštevníkom Trnavy pobyt v centre mesta mestská samospráva čoskoro začne aj práce na rekonštrukcii Hviezdoslavovej ulice.Vizualizácie: AWE ateliér Piešťany
 

5.8.2014 12:47

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Kľúčové slová