Mesto Trnava

Samospráva podpísala memorandum o spolupráci v oblastiach, ktoré podporujú zamestnanosť ľudí so zdravotným znevýhodnením

Aj keď majú zdravotné znevýhodnenia, v Trnave si našli prácu. V sociálnom podniku AfB Slovakia dávajú počítačom druhú šancu. Prvý typ sociálneho podniku v rámci Európy, ktorý repasuje a ekologicky likviduje použitý hardvér, naplno spúšťa prevádzku. Mesto Trnava podpísalo 25. septembra 2019 so spoločnosťou AfB memorandum o spolupráci v oblastiach, ktoré podporujú zamestnanosť ľudí so zdravotným hendikepom. Spoločnosti AfB otvorila svoju prevádzku v Trnave v máji 2019. Do dnešného dňa v Trnave zrepasovali vyše 500 počítačov, ktoré by inak skončili na skládke odpadu.
 
Zdravotný hendikep komplikuje hľadanie práce
„Nájsť si prácu, v ktorej tolerujú váš hendikep a prejavujú podporu, keď máte komplikácie alebo ste častejšie práceneschopní, nie je ľahké,“ hovorí Janka (29), IT technička a najnovšia posila trnavského tímu AfB. Janka má sociálnu fóbiu a chronické depresie a od minulého roka má aj preukaz ZŤP. Býva často vyčerpaná, veľa sociálneho kontaktu jej nerobí dobre a telefón vám len tak ľahko nezdvihne – má totiž fóbiu z telefonovania. V AfB ju prekvapil nielen ústretový prístup, ale aj platové ohodnotenie. „Príjemný rozdiel oproti predošlej práci,“ spokojne zhodnotila mzdové podmienky. S jej životopisom, v ktorom uvádza svoje zdravotné ťažkosti, si doposiaľ na dobrý plat nesiahla. AfB v Trnave zamestnáva 8 ľudí, z toho šesť je zdravotne znevýhodnených. Ide o ľudí, ktorí prekonali rakovinu, trpia psychickými problémami alebo chronickými ochoreniami.

AfB vracia celý zisk naspäť do firmy
AfB poskytuje profesionálny IT servis, ktorý sa začína zberom vyradeného hardvéru. Vo firmách zbierajú počítače, tablety, telefóny, monitory aj tlačiarne. Následne všetky dáta bezpečne vymažú a nainštalujú nový softvér. Použiteľný hardvér predávajú na sekundárnom trhu cez vlastnú sieť kamenných predajní a e-shop. Hardvér, ktorý už nie je možné ďalej používať, ekologicky zrecyklujú. Firma vznikla v Nemecku, postupne sa rozšírila do Rakúska, Švajčiarska, Francúzska a na Slovensko. Všade funguje ako sociálny podnik. Celý svoj zisk vracia naspäť do firmy, aby prinášala spoločenskú zmenu a podporovala zamestnávanie znevýhodnených ľudí. „Požiadali sme o štatút sociálneho podniku a naša misia nie je len ekologická. Chceme, aby ľudia, ktorí to majú s uplatnením zložité kvôli zdravotným ťažkostiam, mali rovnaké platové podmienky a mohli fungovať plnohodnotne. Pristupujeme
k nim individuálne a pomáhame im vybaviť aj kompenzácie, na ktoré majú nárok,“
vysvetľuje Marek Antoňák, konateľ AfB na Slovensku.

Trnava chce podporovať zamestnávanie ľudí so zdravotným postihnutím
Mesto Trnava dnes so spoločnosťou AfB Slovakia podpísalo memorandum o spolupráci, v ktorom sa obe strany verejne zaväzujú, že budú spoločne participovať na vzdelávaní, praxi a ďalších aktivitách pre zdravotne znevýhodnených ľudí s cieľom zvýšiť ich možnosť uplatnenia na trhu práce. Spolupráca sa ďalej týka vyhľadávania potenciálnych záujemcov o prácu v skupine zdravotne znevýhodnených ľudí a spoluorganizovania podujatí pre zdravotne znevýhodnených ľudí. „Otvorenie sociálneho podniku v Trnave je dobrou správou nielen pre naše mesto a jeho občanov so zdravotným znevýhodnením, ale pre celú spoločnosť. Okrem toho, že tento podnik dáva príležitosť ľuďom so zdravotným hendikepom, ktorí si inak len veľmi ťažko hľadajú vhodnú prácu, oceňujem ekologický rozmer celého projektu. Navyše ide o kvalifikovanú prácu v perspektívnej oblasti informačných technológií. Verím, že trnavská prevádzka bude inšpiráciou aj pre ostatné mestá nielen na Slovensku,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka.


Podpis memoranda: Marek Antoňák, Eva Nemčovská, Kurt Essler

Na slávnostnom otvorení prevádzky AfB sa okrem zástupcov mesta zúčastnili aj tajomník Ministerstva sociálnych vecí a rodiny, Branislav Ondruš. „AfB Slovakia je príkladom, že sociálny podnik nie je synonymom dotovanej práce. Sociálne podnikanie je modernou a udržateľnou formou podnikania, ktoré zároveň pomáha. Ľuďom i spoločnosti. Príbeh AfB ilustruje, že údaj o 14 miliónoch zamestnancov v sociálnych podnikoch a vyše 2 % podiele týchto podnikov na európskom HDP nie je umelým štatistickým údajom a ukazuje reálny potenciál sociálneho podnikania pre Slovensko,“ konštatuje Ondruš. Pozvanie prijal aj Peter Primus, stály zástupca veľvyslanca z Ambasády Spolkovej republiky Nemecko.


Zamestnanci AfB


Z vyradeného hardvéru vyťažia maximum, do konca tohto roka spustia slovenský e-shop AfB oslovuje spoločnosti, ktoré chcú vedieť, kde končí ich vyradený hardvér. Obvykle sa vyradený
hardvér z firiem rozoberie na súčiastky a putuje na skládku. „My vlastne predlžujeme životnosť hardvéru,“ vysvetľuje Dávid Mick, prevádzkový riaditeľ AfB. „Nechali sme si spraviť štúdiu v spolupráci s Technickou univerzitou v Berlíne. Vyšlo nám, že ročne naše prevádzky ušetria 16 440 ton železa, 11 600 ton emisií CO2 a 36 560 megawatthodín energie,“ dodáva. Zrepasovaný hardvér putuje opäť na trh. „V Nemecku máme e-shop aj kamenné predajne, v ktorých predávame naše second hand počítače. Slovenský e-shop chceme spustiť do konca tohto roka,“ upresňuje.

Profil spoločnosti AfB

TS AfB, foto: AfB

25.9.2019 19:58

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?