Mesto Trnava

Sčítanie obyvateľov prinesie informácie aj o cudzincoch v meste

Mestá nemajú presný prehľad o tom, koľko zahraničných obyvateľov a v akom zložení žije na ich území. Ukázal to projekt KapaCITY – Podpora samospráv pri miestnej integrácii cudzincov, do ktorého je od roku 2019 zapojená aj Trnava. Pokiaľ však mestá o cudzincoch nevedia, len ťažko môžu vytvárať podmienky na ich lepšie začlenenie, poskytovať im špecifické služby či pomáhať im s prekonávaním jazykovej bariéry. Vďaka sčítaniu obyvateľov majú teraz cudzinci nielen s trvalým, ale aj prechodným a tolerovaným pobytom príležitosť dať o sebe samosprávam vedieť.

Sčítanie obyvateľov, ktoré organizuje Štatistický úrad SR, trvá do 31. marca 2021. Online formulár je možné vyplniť aj v anglickom, nemeckom, francúzskom, ruskom, ukrajinskom a rómskom jazyku.

„Počet cudzincov u nás narastá, mestá sú čoraz rozmanitejšie. Už nie sme len tranzitnou krajinou, viac než 150-tisíc cudzincov sa tu rozhodlo žiť. Pritom len 61 % samospráv vie, koľko cudzincov žije na ich území. Nepoznajú však žiadne podrobnosti o tom, z akých krajín pochádzajú, prečo tu žijú a aké majú potreby. Preto následne s touto skupinou obyvateľov ani nepracujú. V lokálnych politikách tak cudzinci zostávajú neviditeľnými, neberú sa do úvahy ich špecifické potreby," uviedla Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry.

Samospráva je najbližšie k novým obyvateľom, ktorí prídu žiť na Slovensko. Mestá a obce sú miestom ich prvého kontaktu, preto by mali mať najlepší prehľad o tom, akí ľudia na ich území žijú, aké sú ich potreby, ako sa im dá čo najviac pomôcť, aby sa cítili dobre a mali pocit, že sú súčasťou mesta, v ktorom žijú. V neposlednom rade je v rukách samospráv i to, že identita mesta odzrkadľuje identitu všetkých jeho obyvateľov.

„Zmeny v začleňovaní cudzincov medzi ostatné obyvateľstvo závisia aj od voľných finančných zdrojov a motivácie samospráv. Zamestnanci a zamestnankyne sociálnych odborov sa budú čoraz častejšie stretávať s tým, že bude potrebné poskytnúť službu aj obyvateľom zo zahraničia. V školách sa bude zvyšovať počet detí cudzincov a učitelia budú potrebovať podporu v podobe asistenta učiteľa z radov cudzincov pre deti, ktorých materinským jazykom je iný jazyk ako vyučovací,“ zdôraznila riaditeľka Ligy za ľudské práva Barbora Meššová.

Jedným zo spôsobov ako získať viac financií na tento účel, je klásť dôraz na to, aby sa prihlásilo čo najviac obyvateľov s prechodným pobytom žijúcich v meste. Nie všetky samosprávy si však naplno uvedomujú, že toto sa týka aj zahraničných zamestnancov, študentov a podnikateľov s prechodným pobytom. Aj ich pobyt znamená pre samosprávu zvýšené náklady. Mestá by mali vedieť žiadať peniaze aj na ich pokrytie. Cudzinci s prechodným pobytom by mali byť pre samosprávu aj prínosom, keďže platia na Slovensku daň z príjmu a majú tu stredisko svojich záujmov.

Tlačová správa projektu KapaCITY

23.3.2021 16:22

Komentárov: 0