Mesto Trnava

Slow Fashion Market predstaví udržateľnú módu slovenských dizajnérov

Mesto Trnava a Kancelária Zdravé mesto Trnava pozývajú na podujatie Slow Fashion Market, ktoré je súčasťou podujatia Trnavský deň dizajnu. Pre návštevníkov Nádvoria na Štefánikovej ulici je 9. júna od 10.00 do 18.00 hodiny pripravené to najzaujímavejšie zo slovenskej scény slow fashion dizajnérov.

Pojem slow fashion prvýkrát použila britská dizajnérka Kate Flatcherová v roku 2007. Slow fashion stojí na hodnotách ako kvalitné materiály a osobitý a šetrný prístup k tvorbe i výrobe. Bojkotuje konfekčnú výrobu, podporuje ručné šitie, nezávislých dizajnérov a predovšetkým lokálnu tvorbu s prihliadaním na etické a ekologické princípy výroby. Mnohí pod hnutie priraďujú aj trend D. I. Y. (Do it yourself – Urob si sám), ktorý kreatívnym spôsobom recykluje staršie modely.Kate Flatcherová to výstižne zhrnula pre časopis The Ecologist: „Pomalá móda je o navrhovaní, výrobe, spotrebe a lepšej životnosti výrobku. Nie je založená na faktore času, ale kvalite. Pomalá nie je opakom rýchlej, ale ide o odlišný prístup, v ktorom sú dizajnéri, podnikatelia, maloobchodníci a spotrebitelia vedomí toho, aký dopad majú ich výrobky na pracovníkov, spoločnosť a ekosystém.“

Slow fashion je módou udržateľnou, ktorú niektorí z nás nevedome praktizujú. Ide o minimalizmus, nadčasovosť a jednoduchosť. Ide o oblečenie, ktoré je ušité, aby vydržalo a je imúnne voči nestálosti trendov. Tak ako sa pojem a prístup slow food dostal do našich končín, pomaly sa dostáva do povedomia aj slow fashion. Nielen mladí začínajúci dizajnéri, ale aj známe mená módnej branže začínajú podliehať kúzlu udržateľnej módy.

Vstup na podujatie je voľný.

Podujatie na facebookovej stránke.

Lokalita

GPS:
N 48.378506523690376 / E 17.585373225378362

5.6.2018 14:35

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová