Mesto Trnava

Spoznajme M. Weinberga, skladateľa obdivovaného aj Šostakovičom

Pokračovanie cyklu komorných koncertov b minor v Malom Berlíne bude 28. septembra 2019 patriť Mieczysławovi Weinbergovi. V podaní fenomenálnej dvojice Milan Paľa a Ladislav Fančovič zaznejú jeho sonáty pre husle a klavír o 19.00 hod.

Ak sa povie ruská klasická hudba 20. storočia, každý si zrejme spomenie na Šostakoviča či Prokofieva. V ostatných rokoch sa však pri týchto velikánoch čoraz častejšie objavuje aj ďalšie meno – Mieczyslaw Weinberg (1919 – 1996). Narodil sa v Poľsku a počas druhej svetovej vojny emigroval do Ruska, kde zostal zvyšok života na polceste medzi zaslúženou slávou a odmietnutím pre svoj židovský pôvod. Jeho hudba odráža tragické udalosti, ktoré ho bytostne zasiahli. Nielen nacistickú genocídu, počas ktorej zahynula celá jeho rodina, ale i vlnu perzekúcií v Sovietskom zväze.Pri príležitosti stého výročia jeho narodenia pripravil huslista Milan Paľa a klavirista Ladislav Fančovič kompletný súbor šiestich Weinbergových sonát pre husle a klavír. Dvojicu Paľa a Fančovič mnohým, ktorí sa zaujímajú o klasickú hudbu, netreba predstavovať. Pripomeňme, že unikátnosť hry na husle Milana Paľu je neprehliadnuteľná a odborná verejnosť ho právom radí medzi elitu svetových interpretov mladej generácie. S Ladislavom Fančovičom, ktorý hrá na klavíri, tvoria výrazovo nekonvenčné a mimoriadne kompaktné duo, ktorého spoločným počinom je aj odbornou kritikou oceňovaná séria nahrávok kompletných diel pre husle a klavír svetových autorov.

Na koncerte v sobotu 28. septembra o 19.00 hod. v trnavskom kultúrnom centre Malý Berlín zaznejú tri vybrané sonáty Mieczysława Weinberga
Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji na MaxiTicket.sk v cene 5 € alebo priamo na mieste za 7 €.Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu Komorné koncerty v slovenských mestách. Realizáciu podujatia z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2019.

TS Malý Berlín

 

27.9.2019 10:28

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?