Mesto Trnava

Spoznajte vôňu a chuť vín súťaže Víno Tirnavia 2014

Milovníkov vína, laikov aj odborníkov, pozývame na verejnú degustáciu vín súťaže Víno Tirnavia 2014, ktorá sa bude konať 25. a 26. apríla od 12. do 22. hodiny v Mestskej športovej hale v Trnave.
Víno Tirnavia je najlepšou a aj najprísnejšou slovenskou súťažou v roku 2014. Na prvý pohľad je to možno odvážne tvrdenie, nič mu však neuberá na jeho pravdivosti. Vďaka dodržiavaniu najvyšších štandardov odborného hodnotenia, ako je presná a stála teplota hodnotených vín, dostatok času na hodnotenie každej vzorky či zavedenie dekantácie červených vín, vinári prihlasujú na súťaž svoje najlepšie vína, ktoré potrebujú na správne posúdenie viac času. Dôkazom je nárast počtu prihlásených vín, zo 417 v minulom roku na 512 v tomto, ale predovšetkým udelenie troch veľkých zlatých a päťdesiatich štyroch zlatých medailí. Treba zdôrazniť, že na súťaži Víno Tirnavia sa zlatá medaila udeľuje vínam, ktoré získali viac ako 90 bodov, čo je najprísnejšie hodnotenie na Slovensku.
Najvyšším ocenením súťaže je titul šampióna, ktorý bol udelený v ôsmich kategóriách. Zaujímavosťou je udelenie titulu šampióna až dvom vínam v kategórii suchých ružových vín. Obe vína dostali rovnaký počet bodov v druhom kole hodnotenia, a tak bol titul šampióna udelený obom. Ďalšou z noviniek je zavedenie kategórie omšových vín, kde okrem vín zo Slovenska súťažili aj grécke vína, a práve tie zaujali degustačnú komisiu natoľko, že jednému z nich udelila titul šampióna. Najvyššie hodnoteným vínom súťaže sa stal u nás pomerne vzácny Cabernet franc, vynikajúceho ročníka 2011, od spoločnosti Víno Matyšák. Hodnotiaca komisia udelila vínu 92,25 bodu.
Okrem zvyšovania úrovne odbornej časti súťaže Víno Tirnavia sa organizátori snažia pozdvihnúť aj úroveň verejnej degustácie. V tomto roku sa okrem degustácie piatich stoviek vín môžete tešiť aj na veľkú obrazovku, sprievodné komentáre, ochutnávku zrejúcich syrov a veľmi populárnu vedomostnú súťaž o zaujímavé ceny.


Zväčšiť mapu

Tlačová správa: Tibor Vittek
Foto: 4F

17.4.2014 12:24

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová

 
Chcete vedieť, čo je nové?