Mesto Trnava

Spravme spoločne Trnavou ešte zelenšou – vyberte si svoj Strom do domu

Stromov nie je nikdy dosť. Mesto každoročne vysádza stovky nových, aby bola Trnava čo najzelenšia, môže to však robiť iba na svojich pozemkoch. Možnosti výsadby často limitujú aj podzemné inžinierske siete, dopravná situácia alebo šírka uličného profilu.
Ako teda ešte zvýšiť ich počet a rozmiestňovať ich rovnomernejšie? Trnava prichádza s novinkou: občanom ponúkne možnosť adoptovať si mestský strom a dať mu domov vo svojej záhrade. Projekt sa volá Strom do domu a spustený bude už čoskoro. 

Trnavčania si budú môcť zo širokej ponuky drevín vybrať strom podľa vlastných predstáv. Okrasný či ovocný v troch rôznych veľkostiach – ten pravý si nájde každý. 

„V meste je viacero ulíc, kde z rôznych dôvodov nie je možné dreviny vysadiť, o pár metrov ďalej za plotmi súkromných záhrad by sa však miesto našlo. Typickými príkladmi sú Vajslova dolina, Kopánka, Špíglsál či Tulipán," hovorí Ondrej Horváth, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave. „Strom produkuje kyslík a absorbuje CO2 bez ohľadu na to, na koho pozemku stojí. Ani vtáky a včely nepoznajú ploty či katastre. Ráta sa doslova každý strom, ktorý vysadíme, pretože prispeje k zazelenaniu Trnavy a tým aj k zlepšeniu jej klimatických podmienok."

Svoj strom môžu získať nielen obyvatelia rodinných domov so záhradami, ale aj firmy, ktoré preň majú vo svojom areáli vhodný priestor. Čím viac stromov spoločne zasadíme, tým lepšie pre nás všetkých i generácie, ktorým raz naše mesto zanecháme.  

„Je nevyhnutné, aby sme sa čo najlepšie adaptovali na dopady zmeny klímy, ktoré sú už neodvratné. Trnava je v tomto medzi slovenskými mestami výrazne popredu – robíme množstvo zelených opatrení, ktoré nás majú čo najviac chrániť pred extrémami počasia, a je to jedna z našich hlavných priorít z dlhodobého hľadiska,“ vysvetľuje primátor Trnavy Peter Bročka. 

Manažment dažďovej vody, tieniace prvky vo vnútroblokoch, zazelenanie lávky na Starohájskej, jazierko na Štrkoch, podmienka budovať zelené strechy pre stavebníkov, to je časť z toho, čo sa nám už podarilo. Pred nami sú ešte veľké projekty ako Medziháj, kde chceme pomocou agrolesníckych systémov vytvoriť ekostabilizujúce „zelené pľúca" mesta, ktoré budú v podmienkach odlesnenej monokultúrnej Trnavskej tabule mimoriadne dôležité. 

O podrobnostiach projektu Strom do domu budeme informovať čoskoro. 


Ilustračné foto: pexels.com

14.3.2021 15:54

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová

Chcete vedieť, čo je nové?