Mesto Trnava

Stand-up komédia o bratskom podpichovaní Čecha a Slováka

Kultúrne centrum Malý Berlín otvorí svoj divadelný rok v sobotu 2. februára o 19.00 h predstavením Čecháčci a Čoboláci, autorskou komédiou dvojice hercov Paľa Seriša a Filipa Tellera.

Obaja sú absolventmi Ateliéru fyzického divadla na JAMU. Inscenácia sa pohybuje na pomedzí stand-up comedy a divadla. Využíva charakteristické prostriedky oboch protagonistov, a to slovnú i pohybovú komiku, tanec, spev či improvizáciu. Diváci môžu typický herecký prejav Paľa Seriša už poznať z predstavení v Dočasnom kultúrnom priestore Berliner.

V komédii sa autobiografické výpovede oboch tvorcov stretávajú s etudami, ktoré rozoberajú vzťahy Čechov a Slovákov. To, že pôjde o hrané vzájomné podpichovanie, ukazuje už samotný názov, ktorý paroduje hanlivé označenia národov bývalého Československa. Ako vzniklo označenie „čecháčci“ je pomerne jasné, s „čobolákmi“ to také jednoduché už nie je.

Označenie pre Slovákov sa ustálilo v hovorovej češtine vďaka kultovému výroku majora Halušku z filmu Čierni baróni: „Čo bolo, to bolo. Terazky som majorom.“ Štipľavá téma so sebou prináša vzájomné porovnávanie a malicherné starosti dvoch blízkych národov, no komédia sa celý čas nesie v priateľskom duchu. Zo skúseností z viacerých českých aj slovenských miest Paľo Seriš dodáva, že publikum sa na tú správnu vlnu vždy rýchlo naladí.

Vstupenky v predpredajovej cene 7 € sú dostupné len v online predpredaji na stránke MaxiTicket.sk. Na mieste sa budú vstupenky predávať od 18.30 h už za cenu 9 €.

Divadelné predstavenie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu Malý Berlín 2019. Podujatie vzniklo aj s podporou Mesta Trnava.

31.1.2019 13:51

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?