Mesto Trnava

Štefánik zomrel pred sto rokmi, na velikána našich dejín sa však nezabúda

Rok 2019 vyhlásila Vláda Slovenskej republiky na návrh Ministerstva kultúry SR za Rok Milana Rastislava Štefánika pri príležitosti 100. výročia tragického úmrtia tejto významnej osobnosti novodobej slovenskej aj československej histórie.

V Trnave si túto udalosť pripomenieme v piatok 3. mája 2019 spomienkovou slávnosťou o 13. hodine na Námestí SNP. Práve k jeho soche položia zástupcovia mesta, kraja a ďalších trnavských inštitúcií pamätné vence a kvety.

O deň neskôr, v sobotu 4. mája 2019, sa o 18.00 h v Malom Berlíne začne diskusia Štefánik známy – neznámy, ktorá prinesie nevšedné uhly pohľadu na jeho profesionálny i súkromný život. O M. R. Štefánikovi budú rozprávať historik Radoslav Ragač a autor scenára komiksu o živote, diele a hodnotách Milana Rastislava Štefánika pre žiakov stredných a základných škôl Tomáš Kriššák. Podujatie bude moderovať Mário Nicolini, zakladateľ diskusného fóra Sebavedomé Slovensko.

Štefánika ako všestrannú, modernú osobnosť priblíži aj séria plagátov v centre mesta, ktoré pripravilo Mesto Trnava v spolupráci so Štátnym archívom v Trnave. Na vzácnych fotografiách zo Slovenského národného archívu, ktoré nie sú verejnosti bežne známe, ho uvidíme ako školáka i ako dospelého muža na jeho cestách po celom svete.

Udalosť Štefánik známy – neznámy na Facebooku

Pozvánka a program spomienkovej slávnosti: 

30.4.2019 12:11

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?