Mesto Trnava

Stredoveké vianočné trhy na Námestí sv. Mikuláša

Rok uplynul rýchlo ako voda v Trnávke. Opäť je tu advent a s ním tá chvíľa, keď sa čas zastaví, zaradí spätný chod a na tri dni nás vráti o niekoľko storočí nazad do stredovekej Trnavy. Nízke ranné slnko sa rovnako ako v zime roku 2014 nevládze predrať cez sivé mračná, aby videlo, čo sa deje pred farským kostolom. Už počuť hrkotanie kolies, dupot konských kopýt na zemi stvrdnutej mrazom, pokriky pohoničov, hádku trhovkýň a cengot zvončekov... Je piatok 19. decembra, a v hodine dvanástej sa na Námestí sv. Mikuláša začínajú tretie Stredoveké vianočné trhy.
Nik nemôže prejsť okolo bez zastavenia. Práce na poli a vo viniciach sa skončili, je čas na radosť a vzrušené očakávanie prísľubu nového života. Blížia sa najkrajšie sviatky roka, v gazdovstve a na stole nesmie nič chýbať. Mrazivým vzduchom sa nesú vône dymu, údeného mäsa, klobások, pšeničných placiek a iných dobrôt stredovekej kuchyne. Remeselníci sa prekrikujú v snahe prilákať kupujúcich a priamo na mieste predvádzajú svoju zručnosť. Kupujúci sa zvedavo prizerajú, zjednávajú lepšiu cenu, koštujú, zapíjajú dobrý obchod, radostne sa zdravia so známymi. Kým sa deti zabávajú na drevenom kolotoči, dospelí rozoberajú situáciu v meste. Jedni kritizujú, druhí zas chvália radných pánov a richtára za hospodárenie v meste, prestavbu farského kostola či zabratie majetkov trnavského špitála sv. Kríža... Ako to už pri takýchto príležitostiach býva, strhnú sa aj hádky, v ktorých sa tí najprchkejší začnú pechoriť do bitky. Návštevníci trhov sa však nemusia obávať, že sa aj im nevdojak ujde po kožuchu. Situáciu budú mať pevne vo svojich rukách zdatní členovia Trnavského šermiarskeho cechu a Kompánie trnavských žoldnierov. Aj tie najbúrlivejšie potýčky sa na stredovekých vianočných trhoch skončia zmierom. A je len na nás, či to bude pri pohári vína z trnavských viníc alebo pri horúcej medovine.
Srdečne vás pozývame, nenechajte si ani vy ujsť možnosť nahliadnuť do histórie nášho mesta. Stredovek bude vládnuť na Námestí sv. Mikuláša nielen v piatok 19. decembra, ale aj v sobotu 20. a v nedeľu 21. decembra od 10. do 18. hodiny.

Foto: Matúš Koprda

Lokalita

GPS:
N 48.37856353297586 / E 17.59139210240778

9.12.2014 15:26

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová

Chcete vedieť, čo je nové?