Mesto Trnava

Stretnutie pri hrobe Teodora Tekela a výstava jeho obrazov v Západoslovenskom múzeu

Stretnutie obdivovateľov diela trnavského maliara Teodora Tekela sa pri príležitosti 110. výročia jeho narodenia uskutoční v stredu 25. januára o 16. hodine pri umelcovom hrobe na cintoríne na Ulici T. Vansovej. Na druhý deň, v stredu 26. januára o 16. hodine, sa v Západoslovenskom múzeu uskutoční vernisáž výstavy diel Teodora Tekela zo súkromnej zbierky Trnavčana Jozefa Dendiša.
Kolekciu obrazov, z ktorých väčšinu ešte Trnavčania nemali možnosť vidieť na predchádzajúcich výstavách Teodora Tekela v Galérii Jána Koniarka a v západnom krídle radnice, predstaví kurátorka Lucia Dendišová, ktorá ju uviedla aj minulý rok v Ríme.
Akademický maliar páter Teodor Tekel sa narodil 26. januára 1902. Po štúdiu na Akadémii výtvarných umení v Prahe u prof. Maxa Švabinského predstavoval duchovný prúd slovenského maliarstva. Po prepustení z internácie rehoľníkov od roku 1950 žil a tvoril v Trnave, kde našiel pokojné a inšpirujúce prostredie. V skromných podmienkach domčeka v Michalskej uličke vznikali kresby a maľby, ktoré nadčasovosťou tém a umeleckou originálnosťou vzbudzujú obdiv doma i v zahraničí.
Tekelovo dielo zostalo hlbokým posolstvom kňaza – maliara o živote naplnenom láskou k Bohu a človeku. Toto posolstvo pripomína pamätná tabuľa vo Františkánskom kostole v Trnave. Jej osadenie realizovalo Trnavské fórum ’89, ktoré je aj iniciátorom stretnutia pri umelcovom hrobe.

23.1.2012 3:35

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Kľúčové slová