Mesto Trnava

Trnava ako prvé mesto na Slovensku predstavuje projekt Seniorská obálka, ktorý môže pomôcť pri záchrane života

Október je mesiacom úcty k starším. V Trnave k nemu už tradične patrí obľúbený Veľtrh pre seniorov, ktorého 11. ročník sa v týchto dňoch koná v Mestskej športovej hale. Práve návštevníci tohto podujatia sa medzi prvými dozvedia o novinke, ktorú pripravujú Mesto Trnava a kancelária Zdravé mesto Trnava. Ide o projekt s názvom Seniorská obálka určený predovšetkým seniorom a taktiež zdravotne znevýhodneným osobám žijúcim v domácom prostredí či v zariadeniach sociálnych služieb.

Seniorská obálka je pomocníkom v krízových situáciách a môže uľahčiť záchranu ľudského života. Jej majiteľ v nej vyplní údaje týkajúce sa jeho zdravotného stavu, napr. aké lieky užíva, na aké choroby sa lieči, aké ma alergie, kedy a kde bol hospitalizovaný a podobne. Súčasťou formulára sú aj kontakty na blízke osoby a na obvodného lekára.

V situáciách, keď potrebujeme rýchlu pomoc zdravotníkov či pri zásahu hasičov alebo policajtov, môžeme byť rozrušení, nesústredení a môže byť pre nás náročné reagovať na ich otázky. Údaje v tomto tlačive záchranným zložkám uľahčia a urýchlia komunikáciu a zároveň poskytnú potrebné informácie na adekvátnu pomoc.

Seniorskú obálku s vyplnenými údajmi treba umiestniť na jedno z dvoch určených miest – buď na chladničku alebo zvnútra na vstupné dvere. Na týchto dvoch miestach budú privolané záchranné zložky v prípade núdze obálku hľadať.

„Trnava je prvým mestom na Slovensku, ktorá toto tlačivo občanom ponúka. Jej finálnu podobu predstavíme verejnosti začiatkom budúceho roka. Veríme, že si tento projekt nájde cestu aj do ostatných miest a krajov,“ hovorí viceprimátorka Trnavy Eva Nemčovská.

Idea formuláru nesúceho informácie o zdravotnom stave seniorov je inšpirovaná úspešným projektom z Českej republiky, ktorý funguje na princípe I. C. E. (in case of emergency), čiže „v prípade núdze“ či „pre prípad naliehavej pomoci“.

23.10.2019 11:30

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?