Mesto Trnava

Trnava bude mať re-use centrum, ktoré dá nepotrebným veciam druhú šancu

Skupina FCC a Mesto Trnava pripravujú spoločný projekt s názvom Back2Life. Ide o tzv. re-use centrum, kam bude možné odovzdať veci, ktoré už doma nepotrebujeme, no stále môžu poslúžiť niekomu inému. Noví majitelia si ich budú môcť kúpiť za symbolické ceny.
Centrum vznikne na mieste terajšieho zberného dvora na Ulici Jána Bottu, ktorý sa od 15. marca 2021 zruší. Služba Back2Life bude v prevádzke od začiatku mája, presný termín otvorenia bude závisieť na epidemiologickej situácii.

Re-use, teda opätovné využitie vecí znižuje objem vyprodukovaného odpadu i uhlíkovú stopu, ktorú vytvára výroba nových produktov.

„Trnava patrí k regiónom s najvyššou životnou úrovňou na Slovensku, odvrátenou stranou tohto faktu je však vysoká miera konzumu a s tým súvisiaci veľký objem odpadu. Ak chceme žiť trvalo udržateľným spôsobom, namiesto kupovania nových vecí môže byť hľadanie vhodnej alternatívy v re-use centre súčasťou zodpovedného životného štýlu. Back2Life si určite nájde svojich verných priaznivcov na strane darcov i kupujúcich a spoločne sa nám tak podarí predĺžiť životný cyklus množstva vecí,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka.

Nábytok, športové potreby, doplnky do domácnosti, knihy, autosedačky, hračky a mnoho iného nájdu budúci návštevníci už čoskoro na adrese Jána Bottu 52 a taktiež v e-shope, ktorý bude centrum prevádzkovať. Aktuálnu ponuku si tak bude možné pozrieť a objednať aj online.

„Ako sa hovorí, čo je pre jedného odpad, to môže znamenať pre druhého poklad. Som veľmi rád, že už čoskoro otvoríme re-use centrum pre občanov Trnavy. Pre Slovensko ešte stále nie je takáto forma ´obchodu´ a ďalšieho využitia zachovalých a funkčných vecí celkom obvyklá. Projektom Back2Life dávame šancu využiť staršie veci, ktoré by inak skončili na skládke, a zároveň pomôžeme ľuďom, ktorí si tu môžu nakúpiť tovar za zlomkové ceny,“ vysvetľuje Tomáš Fajkus, prevádzkový riaditeľ skupiny FCC na Slovensku.

Zmyslom re-use centier je predchádzať vzniku odpadu. Back2Life bude slúžiť ako miesto darovania a nákupu použiteľných produktov tak, aby si našli nových majiteľov a neskončili na skládke. Občania sem budú môcť tovar bezodplatne priniesť a zároveň si pre seba vybrať niečo vhodné za minimálne ceny. „Veríme, že nová služba pomôže predĺžiť život veciam, ktoré nie sú ešte na vyhodenie a môžu poslúžiť niekomu ďalšiemu,“ dodáva T. Fajkus.

Prevádzkovateľom centra bude tím ľudí, ktorý zastrešuje sociálny podnik a komunitné centrum Baterkáreň. Cieľom projektu nie je zisk. Výťažok poputuje na výsadbu stromov a ďalšej zelene v Trnave. Okrem ekologického prínosu má projekt aj sociálny rozmer – umožňuje zamestnať ľudí, ktorí si ťažšie hľadajú uplatnenie na trhu práce, napr. slobodné mamičky či invalidní dôchodcovia.

Namiesto zrušeného zberného dvora na Ulici Jána Bottu budú môcť Trnavčania využívať ďalších šesť zberných dvorov v meste. Aktuálne sú otvorené dva (na Mikovíniho a Cukrovej), zvyšné sú dočasne kvôli komplikáciám spojeným s pandémiou zatvorené. Mesto Trnava a zberová spoločnosť FCC ďakujú občanom za pochopenie a ospravedlňujú sa za spôsobené nepohodlie.

Čo budete môcť odovzdať/kúpiť si v centre Back2Life:

  • kuchynské potreby a riady,
  • náradie,
  • športové potreby,
  • hračky,
  • knihy, CD, platne,
  • obrazy, sochy, umelecké predmety, rámy na obrazy, vázy, dekorácie do domácnosti, kvetináče,
  • hudobné nástroje,
  • budíky, hodiny,
  • detské kočíky, autosedačky, postieľky, kolísky, hojdačky,
  • kabelky, kufre, tašky.

Odovzdávané predmety musia byť funkčné, čisté a v takom stave, aby mali šancu získať nových majiteľov. Centrum nie je určené na veľkorozmerný nábytok, elektrospotrebiče, textil ani potraviny.

12.3.2021 11:42

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová