Mesto Trnava

Trnava podporí Svetový deň povedomia o autizme modrým osvetlením veže opevnenia

Trnava sa 2. apríla pripojí k celosvetovej kampani Rozsvieť modrú, ktorá vychádza z iniciatívy jednej z najvýznamnejších svetových organizácií Autism Speaks. Cieľom tejto kampane je zvýšiť povedomie o autizme, začleniť autistov medzi seba a vytvoriť im podmienky na zmysluplný život. Symbolom šírenia tejto myšlienky sa stalo modré svetlo. Mesto Trnava preto po prvý krát na modro rozsvieti v noci z 1. na 2. apríla hradobnú baštu susediacu s Bernolákovou bránou. Minulý rok sa symbolické modré svetlo dostalo takmer do každého kúta sveta. Rozsvietili sa objekty v 101 krajinách a 1 350 mestách. Podporu autistom a ich blízkym môže vyjadriť každý. Stačí si v ten deň obliecť niečo modré.
Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom v Trnave (SPOSA-T) organizuje 2. apríla na Trojičnom námestí Deň informovanosti o autizme. Od 10. do 15. hodiny tu môžete získať veľa zaujímavých informácií o svete a živote autistov a stretnúť budete môcť aj Otta Kollmana.

Čo je autizmus?
Autizmus je celoživotná porucha vývinu, ktorú charakterizujú nedostatky v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti.


Autizmus je vývinová porucha, ktorá ovplyvňuje najmä sociálne vzťahy, záujmy a predstavivosť

Tieto problémy sú spojené s poruchami verbálneho prejavu a majú za následok, že autisti sa dlhé desaťročia nachádzali na okraji spoločnosti. Deti trpiace autizmom potrebujú špeciálne vzdelávanie a starostlivú celoživotnú výchovu.


Autizmom trpí jedno z 88 detí, pričom chlapcov postihuje autizmus takmer 5-krát častejšie ako dievčatá

Táto porucha uzatvára jedinca v jeho vlastnom svete, pričom mu sťažuje schopnosť hrať sa, vnímať a chápať bežné vnemy. Kvôli chýbajúcej predstavivosti sa jednotlivci s autizmom venujú limitovanému množstvu stereotypných činností.

31.3.2014 10:56

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?