Mesto Trnava

Trnava sa môže do tretice tešiť z ocenenia Fénix – kultúrna pamiatka roka. Získal ho organ v Bazilike sv. Mikuláša

Včera, 14. novembra 2013, sa vo Dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave uskutočnilo odovzdávanie ceny Fénix – kultúrna pamiatka roka 2012. Jedno zo štyroch ocenení patrí Trnave. Dostal ho historický organový pozitív Valentina Arnolda z roku 1783, ktorý sa nachádza v Bazilike sv. Mikuláša a je najstarším zachovaným trnavským organom. Jeho nástrojovú časť zreštauroval organár Ján Valovič s kolegom Petrom Macejkom. Organovú skriňu pamiatky zreštauroval Peter Gregvorek. Ocenenie z rúk ministra prijal zástupca vlastníka pamiatky a iniciátor a koordinátor projektu, koncertný organista Stanislav Šurin, organizátor medzinárodného festivalu Trnavské organové dni. Pri preberaní ocenenia boli prítomní aj potomkovia staviteľa organa a zároveň hlavní donátori reštaurovania Pavol Arnold a Egon Arnold.
Je to už tretie ocenenie Fénix, s ktorým sa môže pýšiť naše mesto a  realizátori rekonštrukčných prác. Prvého Fénixa získala za rok 2007 budova Mariánskeho seminára – Marianum, druhý Fénix za rok 2008 bol udelený najstaršiemu sídlu trnavskej samosprávy – znovuobjavenému stredovekému západnému krídlu radnice. Súťaž o cenu Fénix – kultúrna pamiatka roka bola po prvý raz vyhlásená v roku 2006. Tento rok po prvý raz  v jej histórii bolo toto ocenenie udelené historickému hudobnému nástroju.  
V súvislosti s obnovou kultúrnych pamiatok v Trnave treba spomenúť aj tohtoročné ocenenie za zreštaurovanie interiérovej maliarskej výzdoby klasicistického záhradného pavilónu Spiegelsaalu, udelené tímu reštaurátorov, Mestu Trnave a Krajskému pamiatkovému úradu v Trnave redakčnou radou revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá spoločne s jeho vydavateľmi Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky.

Sprava: Stanislav Šurin, Katarína Klačanská (Krajský pamiatkový úrad Trnava), organár Peter Macejka, potomkovia Valentina Arnolda a hlavní donori reštaurovania organa Pavol Arnold a Egon Arnold, organár Ján Valovič a reštaurátor Peter Gregvorek 

foto: P. Macejka

 

15.11.2013 10:43

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte