Mesto Trnava

Trnava sa tradične pridáva k Hodine Zeme a na hodinu vypne osvetlenie v centre mesta

Mesto Trnava aj tento rok na hodinu zhasne svoje svetlá. Samospráva sa týmto symbolickým gestom pridáva k celosvetovej podpore našej planéty známej ako Hodina Zeme. Táto kampaň je od svojich začiatkov v roku 2007 známa momentom Je najväčšou kampaňou Svetového fondu na ochranu prírody, do ktorej sa každoročne zapája viac ako miliarda ľudí v 190 krajinách a viac ako 7000 mestách celého sveta. 
 
Trnava už v sobotu 25. marca v čase od 20.30 do 21.30 h vypne osvetlenie dominánt na Hlavnej ulici a pridá sa k zhasnutiu osvetlenia na ikonických stavbách a pamiatkach vo všetkých kútoch sveta. Na Slovensku sa do tmy zahalia aj slovenské dominanty ako Bratislavský hrad, Prezidentský palác, Bojnický zámok či hrad Beckov.
 
 
V súčasnosti Hodina Zeme okrem klimatickej zmeny upozorňuje aj na problém straty biodiverzity a ohrozenia prírodných zdrojov našej planéty. Preto má kampaň tento rok ambíciu vytvoriť „Najdôležitejšiu hodinu pre Zem“.  
 

Ako sa pripojiť a vypnúť

 
Mesto Trnava spolu s WWF pozýva jednotlivých Trnavčanov a Trnavčanky, ale aj celé rodiny, komunity a inštitúcie, aby symbolicky vypli osvetlenie a zároveň aktívne „vypli“ sami. Stačí pritom venovať hodinu činnosti pre Zem, stráviť 60 minút pozitívnou aktivitou pre našu planétu. Vyčistiť svoje okolie, les, či brehy obľúbeného potoka, vysadiť stromy, či skrášliť park alebo záhradu. Urobiť čokoľvek, čo pomôže životnému prostrediu. 
 
“Prírodu už nestačí len chrániť, musíme ju začať obnovovať,” hovorí Martina Paulíková z WWF Slovensko. WWF dlhodobo upozorňuje na potrebu ochrany dostatočne veľkých plôch divokej prírody. “Musíme vyčleniť územia, kde sa môžu voľne pohybovať zvieratá, kde môžu rásť stromy… Jednoducho dať prírode vlastný priestor. Na druhej strane vidíme, že mnohé zásahy človeka do prírody v minulosti vyvolali väčšie negatívne dopady na životné prostredie, ale aj zdravie a životy obyvateľov. Tam, kde je to možné, je potrebné tieto negatívne vplyvy odstrániť a dať riekam, lesom a živým organizmom novú šancu na život.”
 
Veríme, že Trnavčanky a Trnavčania sa pridajú k výzve a spolu premeníme jednu Hodinu Zeme na tisíce inšpiratívnych udalostí v prospech prírodného prostredia našej planéty. 
 
Viac informácií nájdete na oficiálnej webovej stránke Hodina Zeme
 

17.3.2023 12:05

Komentárov: 0