Mesto Trnava

Trnava zažila svoj prvý hackathon, najviac zaujal návrh oddychových zón v mestskej poliklinike

Efektívny príchod a odchod klientov, vylepšenie čakárni, návrh navigačného systému, komunikačný koncept a efektívnejšie využitie priestorov – tak znelo päť tém pripravených pre súťažné tímy v piatok 25. a sobotu 26. októbra 2019 v trnavskom Coworkingu počas hackathonu s názvom Hecykveci.
Takmer päťdesiat expertov na architektúru, produktový, grafický alebo UX design, IT odborníkov i  študentov z celého Slovenska malo 24 hodín na prípravu čo najkomplexnejšieho riešenia na zlepšenie mestskej polikliniky, pričom každý tím sa venoval jednej  z uvedených tém. Okrem podkladov z prieskumu verejnej mienky boli súťažiacim k dispozícii mentori – odborní poradcovia, s ktorými svoje rozpracované návrhy i spôsob ich prezentácie konzultovali. Súčasťou programu bola aj ranná prehliadka polikliniky.Výsledné riešenia predstavili tímy v sobotu večer pred porotou i verejnosťou v Malom Berlíne. Porota v zložení Peter Bročka (Mesto Trnava), Pavol Mančák (Stredisko sociálnej starostlivosti), Michaela Laktišová (Inštitút zdravotnej politiky), Marián Faktor (Dôvera), Andrej Zlatoš (lekárska obec) a Slavo Tuleja (Kiuub) posudzovala tri hlavné kritériá: kvalitu nápadu a prezentácie, plánovaný rozpočet a plán realizácie.S návrhom efektívnejšieho využitia priestorov zvíťazil a finančnú odmenu vo výške 2 500 € získal tím LB*,WHAT?! zložený zo zástupcov slovenského UX štúdia Lighting Beetle a architektov z ateliéru What architects. Ich riešenie spočívalo v návrhu tzv. námestí – oddychových zón, ktoré by klientom polikliniky spríjemnili návštevu tejto inštitúcie. Súčasťou návrhu bol koncept novej recepcie pre informátora, otvorený priestor na čakanie pre návštevníkov, ktorí prídu skoro ráno, presvetlenie čakární a vytvorenie zóny na nové prevádzky s občerstvením.Špeciálnu cenu poroty si odniesli grafickí dizajnéri z trnavského Studio Mendelssohn za návrh nového navigačného systému.

„Prvý trnavský hackathon hodnotím veľmi pozitívne, všetkých desať návrhov nás zaujalo a potvrdilo sa, že takýto formát má svoje miesto aj pri riešení verejných otázok. Pripravujeme sa na spoluprácu s víťazným tímom, pričom plánujeme kooperáciu aj s tímom, ktorý získal špeciálnu cenu,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka.

Podujatie zorganizovalo občianske združenie Trnavský cech s generálnou podporou Mesta Trnava.

Pozrite si víťazné prezentácie:

tím LB*,WHAT?!

tím Studio Mendelssohn

 

Video z hackathonu:

28.10.2019 10:26

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Chcete vedieť, čo je nové?