Mesto Trnava

Trnavská hudobná jar nadobúda medzinárodný charakter

Štyridsiaty ôsmy ročník festivalu klasickej hudby Trnavská hudobná jar sa uskutoční v rozpätí od 1. apríla do 12. júna 2016. Sedem koncertov festivalu zaznie v podaní rôznych hudobných zoskupení. Koncerty komornej hudby si budú môcť poslucháči vypočuť v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika. Duchovná hudba našla ideálny priestor v gotickej Bazilike sv. Mikuláša a v evanjelickom kostole.
Na rozdiel od minulých ročníkov dostala tohtoročná THJ charakter medzinárodného festivalu. Otvárací koncert v piatok 1. apríla v Bazilike sv. Mikuláša s názvom Duchovná hudba anglických katedrál bude patriť vynikajúcemu anglickému katedrálnemu zboru zo Sheffieldu. Jedinečný a pre anglické zborové umenie typický zvuk zboru, kde ženské hlasy spievajú chlapci, zaznie v kompozíciách prevažne anglických skladateľov. Zbor budú sprevádzať dvaja katedrálni organisti.

Katedrálny spevácky zbor mesta Sheffield, Veľká Británia. Dirigent: Neil Taylor

Chrámový zbor vystrieda v nedeľu 17. apríla v Zrkadlovej sieni divadla klavírne kvinteto (Z. Biščáková a Mucha quartet) s pôsobivým programom klavírnych kvintet 20. – 21. storočia.
Z organovej empory evanjelického kostola zahrá v nedeľu 1. mája Brass Collegium Levoča so sopranistkou Marianou Hochelovou Händla a skladby z Pestrého levočského zborníka.
Viedenčania Harald Ossberger (violončelo) a Harald Kitt (klavír) predstavia v nedeľu 15. mája majstrov klasickej sonáty, opäť v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika.
Posledné tri koncerty sa uskutočnia v bazilike. Sopranistka Jana Pastorková a organistka Caline Malnoury si na nedeľu 17. mája pripravili program s mariánskou tematikou s názvom Autour de Marie. Gregoriánska Schola Floriana a jej umelecký vedúci Matthias Giesen, ktorí prichádzajú z jedného z najvýznamnejších cirkevno-hudobných centier v Rakúsku, z kláštora v St. Florian, kde pôsobil a je pochovaný Anton Bruckner, uvedú spoločne s trnavským koncertným organistom Stanislavom Šurinom v sobotu 28. mája pod názvom Antica et moderna diela od gregoriánskeho chorálu až po hudbu 20. storočia.
Festival v nedeľu 12. júna uzavrie opäť zborové umenie. Trnavský spevácky zbor Tirnavia zaspieva svetovú premiéru skladby Gloria V. S. Šarišského, Requiem J. L. Bellu a v závere unikátnu Messe solennelle L. Vierna pre zbor a dva organy. Organové party zahrajú Z. Zahradníková a Američan David di Fiore.
Festival organizujú Bachova spoločnosť na Slovensku a Mesto Trnava.


 

 

Lokalita

GPS:
N 48.37924763942191 / E 17.59144574658808

15.3.2016 14:12

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Kľúčové slová