Mesto Trnava

Trnavská radnica aj tento rok zasvieti na purpurovo na znak solidarity s rodinami predčasne narodených detí

V piatok 17. novembra oslávime Svetový deň predčasne narodených detí. Na ich počesť sa budovy, pamiatky a pamätihodnosti po celom svete zahalia do purpurovej farby. V Trnave si tento deň pripomenieme farebným nasvietením radnice v noci zo štvrtka na piatok.

Tehotenstvo štandardne trvá 40 týždňov. Na Slovensku sa predčasne – teda medzi 24. až 36. týždňom gravidity – narodí každé desiate dieťatko a ročne ich príde na svet približne 55 tisíc. Za posledných 15 rokov stúpol ich počet takmer o tretinu.

Starostlivosť o predčasniatka je náročná: dlhodobé zdravotné následky sa práve u týchto detí vyskytujú 10-krát častejšie než u donosených detí a v celej Európe predstavujú nedonosené deti najväčšiu skupinu detských pacientov. Rodiny týchto detí potrebujú pomoc a podporu. Na Slovensku sa im už šesť rokov venuje občianske združenie malíček. Jednou z ich aktivít je aj organizácia Svetového dňa  predčasne narodených detí, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o tejto téme.
„Malíček svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí a poskytuje cenné a hlavne praktické informácie a podporu rodičom. Našim poslaním je byť mostom medzi rodinou a nemocnicou,” hovorí Ľubica Kaiserová z OZ malíček.

Trnavská radnica na Hlavnej 1 zasvieti na purpurovo už v predvečer Svetového dňa predčasne narodených detí, osvetlenie potrvá do ranných hodín 17. novembra.


Radnica v Trnave 16. novembra 2016

Okrem trnavskej radnice budú tento rok purpurovou farbou nasvietené aj nasledujúce budovy:

14.11. Bratislava – Slovenské národné divadlo (nová budova)

16.11. Košice – Dóm sv. Alžbety, Súsošie Immaculata

16.11. Prešov – Mestská radnica, Vodárenská veža

16.11. Banská Bystrica – Hodinová veža

16.11. Martin – Divadelné námestie

16.11. Nové Zámky – Mestský úrad

Viac informácií o aktivitách v rámci Svetového dňa predčasne narodených detí a pomoci ich rodinám nájdete na stránke nasmalicek.sk.

15.11.2017 9:49

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?