Mesto Trnava

Trnavská radnica bude svietiť na purpurovo. Svetový deň predčasne narodených detí sa ponesie v znamení okrúhleho výročia

Občianske združenie malíček oslavuje desať rokov svojej činnosti v pomoci predčasniatkam, rizikovým novorodencom a ich rodinám. Celý rok sa nesie v znamení tohto okrúhleho výročia a ani Svetový deň predčasne narodených detí nebude výnimkou.

Tento rok sa do purpurovej – farby predčasniatok, zahalí najviac slovenských dominánt od vzniku OZ malíček v roku 2011, kedy sa oslavy Svetového dňa stali súčasťou aj slovenského kalendára. Pridáva sa k nim aj trnavská radnica, ktorá bude nasvietená na purpurovo 16. 11. po zotmení.

Podporu tejto výzve tento rok vyjadrilo dvanásť slovenských miest nasvietením doteraz najväčšieho počtu, konkrétne dvadsiatich najväčších dominánt purpurovou farbou. Prvýkrát v histórii sa pridáva aj Prezidentský palác. 16. novembra sa pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí rozžiaria nasledujúce dominanty:

 • Bratislava – Prezidentský palác, Bratislavský hrad, Slovenské národné divadlo
 • Košice – Dóm sv. Alžbety a Súsošie Immaculata
 • Prešov – historická budova mestskej radnice, vodárenská veža, historická budova Caraffovej väznice
 • Banská Bystrica – Pamätník SNP
 • Martin – Divadelné námestie
 • Nové Zámky - Mestský úrad a Kino Mier
 • Nitra - Chrenovský most a Divadlo A. Bagara
 • Bardejov – radnica
 • Holíč – Holíčsky zámok
 • Žilina – Budatínsky hrad
 • Brezno – radnica a múzeum


Budova trnavskej radnice v purpurovej

Pripravené sú dary pre nemocnice i rodiny s predčasne narodenými deťmi, výzvy a súťaže, ale aj osobné odkazy rodičom, ktorí sú so svojimi predčasne narodenými deťmi na začiatku ich neľahkej cesty, od rodičov, ktorí si ňou už prešli. Začína sa aj nová tradícia v podobe vydávania časopisu pre svet predčasne narodených detí, ktorý je v týchto dňoch distribuovaný do perinatologických centier, aby bol k dispozícii rodičom predčasniatok.

Obsahovo i graficky spracované cenné informácie, rady odborníčok a odborníkov, príbehy i pútavé čítanie o problematike predčasniatok. To všetko bude odteraz súčasťou 40-stranového časopisu MALÍČEK, ktorý bude vychádzať dvakrát ročne a pri príležitosti jubilea bude ako malý darček dostupný pre všetkých. Určený je najmä pre rodičov predčasniatok v nemocniciach, ktorí ho v týchto dňoch dostávajú spolu s balíčkami. Na svoje si prídu aj kolektívy na oddeleniach, kde sa starajú o tých najmenších pacientov, informácie ocenia aj rodiny, ktoré si svojich bojovníkov užívajú už plnými dúškami doma.

Malíček pomáha už celú dekádu

Každé jedenáste dieťa na Slovensku príde na svet predčasne, ročne je to viac ako päťtisíc detí. Iba za posledných pätnásť rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o viac ako 30 %. „Predčasný pôrod je vážny problém, ktorý prináša do rodín mnoho neistoty a strachu. Radosť z narodenia bábätka sa razom zmení na boj o jeho život, ktorý nemusí vždy skončiť úspešne. Predčasne narodené deti mnohokrát vážia menej ako kilogram a ich prognózy do budúcnosti bývajú nejasné,“ opisuje Ľubica Kaiserová, predsedníčka a zakladateľka OZ malíček.

Každoročné organizované podporné podujatia naprieč celou republikou poskytujú pomoc a podporu rodinám predčasniatok. Tento rok sú „bohatšie“, pretože sú súčasťou osláv 10. výročia združenia. „Chceme naše výročie osláviť s rodinami predčasne narodených detí, nemocnicami a odborníkmi, ktorí sa o najkrehkejšie bábätká starajú, našimi priateľmi a podporovateľmi a pripravili sme pre nich aj dary v rôznych podobách,“ dopĺňa Kaiserová.

Do farby predčasniatok sa zahalia aj všetci, ktorí sa zapoja do tohtoročnej výzvy #NaseSrdciaSuPurpurove. Vlani mala táto výzva veľký úspech, zapojilo sa do nej takmer sto rodín a podporu výzve vyjadrilo takmer 40 000 ľudí. Jej cieľom je vyjadriť spolupatričnosť s ostatnými, ktorých sa predčasný pôrod priamo alebo nepriamo týka. Rodiny predčasniatok, ich priatelia, podporovatelia, ale aj samotné detičky sa aj tento rok oblečú do odevov purpurových odtieňov.  Prostredníctvom sociálnych sietí z tohto vznikne krásna pomyselná reťaz, ktorá počas celého mesiaca bude spájať, dodávať silu a radosť zo zázraku života, akým predčasne narodené deti sú. Táto výzva zároveň dočasne vypĺňa priestor pôvodných dlhoročných sprievodných aktivít naprieč celým Slovenskom, ako Slávnostný koncert v Prešove, Stretnutie rodín predčasniatok v Košiciach a pod. 

Nikto nedokáže podporiť druhého tak, ako ten, kto si rovnakou cestou prešiel. Tento rok OZ malíček pripravilo do nemocníc viac ako dvojnásobný počet, konkrétne 850 ks balíčkov pre rodičov, ktoré majú svojich bojovníkov a bojovníčky na spolupracujúcich neonatologických oddeleniach po celom Slovensku.


Balíček pre predčasniatka

Balíčky s krásnymi darčekmi obsahujú aj osobné odkazy od rodičov predčasne narodených detí, ktorí si touto náročnou cestou začiatkov so svojimi deťmi prešli pred časom. Okrem vrúcnych a povzbudivých slov obsahuje kartička aj meno ich dieťatka, týždeň narodenia a váhu, ktorá v mnohých prípadoch nedosahuje ani 800 či 1000 g. Dnes sú z týchto detí životaschopné, šikovné, život a rodičov milujúce malé osobnosti, ktoré dodávajú rodičom v nemocniciach silu a odvahu bojovať a ukazujú im dôkaz, že zázraky sa na tomto svete dejú. 


Predčasne narodené bábätko

Purpurové srdce

Benefičný galavečer Purpurové srdce, oceňovanie osobností, ktoré sa práve svojou činnosťou a pôsobením pričinili o zlepšenie situácie predčasne narodených detí – či už na akademickej, nemocničnej alebo domácej pôde, sa niesol v slávnostnej atmosfére. Po vlaňajšej prestávke v dôsledku pandémie a pri príležitosti 10. výročia činnosti OZ malíček boli udelené ocenenia hneď šiestim laureátom a dvom kolektívom. Ocenenými boli MUDr. Eva Franková, Ing. Jarmila Sestrienková, Daniela Sameková, PhDr. Veronika Kmetóny Gazdová, PhD., Tibor Zahorec, PaedDr. Lucia Senajová Dobrodenková, Iniciatíva Rádio funguje a Platforma rodín so zdravotným znevýhodnením. Viac na: 

Pomáhajte s nami

Zapojiť sa tento rok môže aj široká verejnosť nielen oblečením v purpurových odtieňoch, zdieľaním svojich purpurových príspevkov medzi priateľmi, svojich fotiek či fotiek nasvietených dominánt z jednotlivých miest, ale vyjadriť svoju podporu a spolupatričnosť môže ktokoľvek aj finančne prostredníctvom darovacieho formuláru na účet OZ malíček, z ktorého združenie financuje všetky aktivity na pomoc predčasne narodeným deťom a ich rodinám.

Vďaka tejto finančnej podpore budeme môcť aj naďalej realizovať naše projekty, zabezpečovať materiálne vybavenie do perinatologických centier a neonatologických oddelení a pomáhať tak tým najmenším. OZ malíček tým napĺňa svoju víziu, aby predčasne narodené deti mohli byť spolu s rodičmi od prvej chvíle, a aby prítomnosť blízkych bola vnímaná ako súčasť najlepšej starostlivosti. 

Dražba, ktorá sa uskutoční počas 17. novembra, chce pomôcť a podporiť predčasne narodené deti a ich rodiny. Umelecké diela v podobe grafík spiacich bábätiek má symbolizovať krehké detičky, pre ktoré je spánok veľmi dôležitý. „V prípade predčasne narodených detí je spánok o to dôležitejší, že svoj boj o život a zdravie musia zvládať v čase, keď sa mali vyvíjať v bezpečí tela svojej mamy. Preto sa predčasniatkam snažíme našou činnosťou a aktivitami v malíčku pomáhať zabezpečiť také prostredie, aby im čo najviac pomohlo v ich vývoji, kým sa dostanú do náručia svojich rodičov,“ povedala Kaiserová.

Autorkou obrazov je ilustrátorka Tina Minor. Aukcia sa uskutoční na sociálnej platforme Instagram a patronát nad celým jej priebehom prevzala Kristína Tormová. Výťažok z tejto dražby bude venovaný na pomoc a podporu predčasne narodeným deťom a ich rodinám.

TS: OZ malíček

15.11.2021 11:11

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?