Mesto Trnava

Trnavské pamiatky budú po zotmení zahalené do červeného plášťa

V stredu 22. novembra 2023 budú štyri trnavské dominanty žiariť na červeno. Mesto Trnava sa aj tento rok zapojí do celosvetovej kampane Červená streda, ktorá každoročne poukazuje na potláčanie slobody vierovyznania vo svete
 
Trnavská radnica spolu s Kostolom Najsvätejšej Trojice boli prvýkrát zahalené do červenej farby v roku 2021. Aj takýmto spôsobom si pripomíname nespravodlivosť a utláčanie, kedy mnohokrát dochádza k tomu najhoršiemu. 
 
Kostol Najsvätejšej Trojice - jezuitský kostol
 
Tento rok budú na znak spoluúčasti za prenasledovaných kresťanov nasvietené na červeno trnavská radnica, Katedrála sv. Jána Krstiteľa, Bazilika sv. Mikuláša a Kostol Najsvätejšej Trojice – jezuitský kostol.
 
Katedrála sv. Jána Krstiteľa
 
Červená farba ako symbol mučeníctva upozorňuje na celosvetový problém prenasledovania a diskriminácie kresťanov. Nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá iniciatívu Červená streda organizuje, pomáha už 75 rokov tým, ktorí sú pre svoju vieru utláčaní. 
 
Bohužiaľ, ani v roku 2023, nie je sloboda vierovyznania ako jedno zo základných ľudských práv samozrejmosťou. O tom, že sú kresťania najviac prenasledovanou náboženskou skupinou vo svete, sa hovorí málo, alebo vôbec.
Až 67 percent svetovej populácie žije v krajinách, kde sa sloboda vierovyznania porušuje. V skutočnosti každý siedmy kresťan žije v krajine, v ktorej čelí útlaku pre svoje náboženstvo. Každý deň zomrie kvôli svojej viere až 11 kresťanov.
Podľa zistení nadácie ACN sa situácia s prenasledovaním kresťanov vo svete zhoršuje a v niektorých krajinách už dosahuje úroveň genocídy. 
 
Ďalšie informácie o Červenej strede sú dostupné na www.cervenastreda.sk.
 
Plagát Červená streda
 
Zdroj fotografií: Centrum pomoci pre rodinu Trnava

20.11.2023 10:28

Komentárov: 0