Mesto Trnava

Trnavský rínek po prvý raz pod strechou, s prívlastkom vianočný a v benefičnom duchu

Obľúbený mestský trh známy ako Trnavský rínek sa prvýkrát neuskutoční pod holým nebom. S prívlastkom Vianočný a s benefičným charakterom sa v sobotu 6. decembra 2014 na jeden deň presťahuje do Synagógy – Centra súčasného umenia na Halenárskej ulici. Genius loci tejto historickej budovy navodí nevšednú sviatočnú atmosféru a poskytne návštevníkom útočisko pred zimou.
Organizátori oslovili tridsaťtri predajcov tradičných home-made produktov ako bižutéria, textílie, pleteniny, dekorácie, platne, zápisníky, čiapky, prírodná kozmetika či hračky, ktoré poslúžia ako skvelé vianočné darčeky. Vo vianočnom menu nebudú chýbať ani domáce džemy, koláče, med a vianočné oblátky.
Nádvorie Synagógy bude patriť milovníkom dobrého jedla. Od 10. do 19. hodiny tam bude otvorená gastronomická zóna s koláčmi, domácimi hamburgermi, borščom a inými dobrotami. Návštevníci budú môcť ochutnať aj výborný vianočný punč, skvelé sirupy a vínko.
Chceli sme, aby mal Vianočný rínek o niečo komornejší, kompaktnejší charakter, a aby sa pri nakupovaní ľudia netriasli zimou. Hoci sú kapacitné možnosti Synagógy v porovnaní s ulicou obmedzené, snažili sme sa zostaviť výber tak, aby bol naozaj pestrý, voňavý a vianočný,“ vysvetľuje jedna z organizátoriek rínku Júlia Č. Oravcová výber miesta decembrového rínku.

Krajšie Vianoce pre všetkých
Vianočný rínek sa bude niesť v benefičnom duchu. Každý návštevník zaplatením vstupenky vo výške 2 eur (vstupné nemusia platiť deti a dôchodcovia) prispeje na pomoc sociálne slabším, aby aj oni mali krajšie Vianoce. „Sumu vyzbieranú zo vstupného prerozdelíme konkrétnym rodinám prostredníctvom neziskových organizácii, s ktorými spolupracujeme. Nie každý si môže dovoliť mať pekné Vianoce plné darčekov a dobrého jedla. Rozhodli sme sa preto, že vianočnému Trnavskému rínku dáme benefičný charakter. Odkedy rínek organizujeme, spoznali sme sa s viacerými neziskovkami, ktore sa venujú práve sociálne slabším rodinám, alebo rodinám, v ktorých kvôli ťažkému zdravotnému problému nie je peňazí nazvyš,“ hovorí organizátorka Miroslava Hlinčíková.
Novinkou bude aj zbierka vianočných darčekov. „Radi by sme vyzvali ľudí, aby na Vianočný rínek priniesli maličkosti, ktoré by si aj oni radi našli pod stromčekom. Môžu to byť knihy,  bižutéria, pletené rukavice či pekná dekorácia. Aj gastrolístky či vstupenka na koncert či do divadla sú skvelým darčekom. Samozrejme, nemali by to byť staré, použité veci,“ dopĺňa Júlia Č. Oravcová. Donesené darčeky nie je potrebné baliť, organizátori ich zabalia do vianočných balíčkov a opäť v spolupráci s neziskovými organizáciami prerozdelia konkrétnym rodinám.

Hudobný program a workshopy počas dňa
Počas rínku budú v priestoroch synagógy navodzovať vianočnú atmosféru aj hudobné vystúpenia a naživo zaspievané koledy. Príjemnú náladu navodí napríklad koncert Petra Adamova. Pre tých, ktorí radi niečo tvoria, sú pripravené dielničky a rôzne workshopy, kde si môžu rodiny s deťmi vyrobiť veselé vianočné dekorácie a darčeky. „Dúfame, že Vianočný rínek bude výnimočný nielen priestorom, ale aj náladou, atmosférou a najmä ľuďmi, ktorí nás prídu podporiť. Na všetkých sa už teraz veľmi tešíme a dúfame, že sa aj Vianočný rínek stane tradíciou,“ pozýva všetkých Trnavčanov aj návštevníkov mesta Miroslava Hlinčíková.

Tlačová správa OZ Bronco

Lokalita

GPS:
N 48.37803263153386 / E 17.590018811392156

18.11.2014 16:21

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte