Mesto Trnava

Trnavu navštívila írska veľvyslankyňa, pri príležitosti Dňa sv. Patrika bude radnica svietiť na zeleno

17. marca si mestá po celom svete pripomínajú Deň svätého Patrika, tento rok sa k nim pridá aj Trnava. Radnica na Hlavnej ulici sa odeje do zelenej farby už v utorok 12. marca zhruba o 18. hodine pri príležitosti návštevy írskej veľvyslankyne na Slovensku Hildy Ó Riain v našom meste.

Stretnutia s predstaviteľmi mesta na pôde radnice sa v utorok 12. marca 2019 zúčastnili aj prodekanka pre zahraničné vzťahy Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity Dana Masaryková, vedúca Katedry anglického jazyka a literatúry Silvia Pokrivčáková a mediálna asistentka Zuzana Kršjaková. Návšteva sa niesla v príjemnej atmosfére, pani Hilda Ó Riain prejavila rozsiahle znalosti o Slovensku i o Trnave. Zaujímala sa o aktuálne dianie v našom meste, pričom sa tu vraj cítila veľmi dobre.


Veľvyslankyňu privítal primátor Trnavy Peter Bročka.


Primátor prijal hostí spolu s viceprimátorkou Evou Nemčovskou (vľavo).


Deň sv. Patrika je írskym národným sviatkom, na znak priateľstva s Írskom a írskymi občanmi sa však 17. marca na zeleno osvetľujú dominanty a budovy vo viacerých metropolách, napr. objekty starobylej Petry v Jordánsku, newyorská Empire State Building, pražský Petřín, egyptské pyramídy či šikmá veža v Pise.


Svetové dominanty nasvietené na zeleno pri príležitosti Dňa sv. Patrika (zdroj: internet)

 

Zelená farba je pre Írsko typická. Tento sviatok je po duchovnej stránke dňom modlitieb za misionárov na celom svete, keďže svätý Patrik bol tiež misionárom, ktorý do Írska priniesol kresťanstvo a novú abecedu. Dodnes je uctievaný ako národný hrdina najmä v Írsku, v severnej Amerike a v Austrálii. Zvyk oslavovať Deň sv. Patrika si zachovali aj írski emigranti, ktorí opustili svoju rodnú krajinu.

Aktualizované o 20.15 h:
pozrite si fotografie na zeleno osvetlenej trnavskej radnice (foto: Matúš Koprda).

12.3.2019 15:26

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?