Mesto Trnava

Trojičné námestie osvieži a skrášli nový kvetinový záhon

Mobilný kvetinový záhon na Trojičnom námestí sa tento rok dožíva jubilea. Už to bude desiaty raz, čo malá kvetinová lúka oživí a spríjemní pobyt v samotnom srdci Trnavy. Na svete je návrh záhonu, momentálne sa pracuje na detailoch, ktoré povedú k samotnej realizácii.
 
Tento rok sa môžeme tešiť na celkom nový a doteraz najväčší záhon so sedením. Rozprestierať sa bude na ploche až 285 m2, z čoho zeleň bude pokrývať 192 m2 plochy. Oproti predchádzajúcemu záhonu bude celkovo väčší o 45 m2.
 
 
Návrh kompozície záhonu vychádza z analýzy historického jadra Trnavy, pričom hlavnou myšlienkou je pôdorysná podobnosť s historickou blokovou zástavbou. Zároveň umiestnenie konštrukcie záhonu berie do úvahy mestský trh, ktorý sa od minulého roka pravidelne koná na Trojičnom námestí. Záhon plne rešpektuje pešie aj zásobovacie trasy a ponecháva odkryté pohľady na sochu Svätej Trojice, pričom jej nekonkuruje.
 
 
Cieľom je, aby záhon pretváral námestie na živé, zážitkové miesto. Prispieť má k tomu maximum pobytových a sedacích plôch, ktoré budú obyvateľov aj návštevníkov pozývať, aby tu radi strávili viac času a odpočinuli si. Samozrejmou súčasťou aj túto sezónu bude vodná hmla.
 
Okolo sochy Svätej Trojice sú navrhnuté tri tematické bloky.
 
 
Na západnej strane bude pergola s posedením a trávnik s dôrazom na terén, ktorý bude ideálny na relax alebo detské šantenie.
 
 
Južnú stranu bude tvoriť kvetinový plošný záhon umožňujúci plnohodnotné sedenie na okraji.
 
 
Na východnej strane, takmer v strede námestia, bude pobytová pyramída – plató s trávnikom. Na jeho vrchole s plochou 32 m2 budú umiestnené textilné vaky na sedenie.
 
Konštrukciu budú tvoriť smrekové trámy s prierezom 200 x 200 milimetrov. Trámy budú hobľované, nelakované, avšak impregnované voskovým prírodným olejom. Na zhotovenie konštrukcie sa využije celkovo 40 m3 dreva. Na podporné konštrukcie, ktoré nie je vidieť, môžu byť použité uskladnené trámy z predchádzajúcich záhonov v objeme zhruba 19 m3.
 
 
Oceľová konštrukcia pergoly bude rozoberateľná, s dôrazom na minimálny prierez stĺpu. Stĺpiky na južnej strane budú ukotvené votknutím do drevených trámov v hĺbke 600 milimetrov. Na severnej strane budú stĺpiky votknuté do dreveného trámu v hĺbke 200 milimetrov. Prístup pod pergolu s možnosťou sedenia bude bezbariérový a pochôdzna plocha o veľkosti 20 m2 bude tvorená terasovými doskami. 
 
„V súčasnosti pripravujeme návrh kvetinovej výsadby a všetky podklady pre zabezpečenie dodávky rastlín, trávnej mačiny, zeminy, závlahového systému a ostatných potrebných materiálov a prác súvisiacich s výsadbou záhonu,“ priblížil aktuálne prebiehajúce práce Ondrej Horváth, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcii, ktorý za realizáciu mobilného záhonu zodpovedá.
 
"Kvetinový záhon pod Mestskou vežou sa stal už typickou a veľmi príjemnou súčasťou trnavských letných sezón. A je vidieť, že ho obľubujú Trnavčania aj turisti," dodáva.

22.2.2023 14:58

Komentárov: 0