Mesto Trnava

Univerzitný týždeň Zeme prinesie aktivity zamerané na ekológiu a environmentalistiku

V Trnave si Deň Zeme uctíme v predstihu. Sviatok tento rok pripadá na Veľkú Noc, spolu so zástupcami tunajších vysokých škôl združených v Univerzitnej rade Mesta Trnava si ho pripomenieme podujatím organizovaným v skoršom termíne. Besedy, prednášky a rozličné aktivity zamerané na ekológiu a environmentalistiku – to všetko zahŕňa Univerzitný týždeň Zeme, ktorý organizujú zástupcovia trnavských vysokých škôl v spolupráci s Mestom Trnava. Podujatie sa uskutoční od 9. do 13. apríla 2019 a ukončí ho spoločná brigáda zamestnancov a poslancov Mesta Trnava s občanmi.

Medzi 9. a 13. aprílom 2019 sú naplánované premietanie filmov, diskusia s ochranárom Erikom Balážom, zaujímavé prednášky či celodenné podujatie na Trojičnom námestí zamerané na rôzne ekologické aktivity. Prezentovať sa budú nielen študenti, ale aj zástupcovia rôznych iniciatív.

„Teší nás, že sme dali dokopy ľudí, ktorí majú blízko k ekológii a ochrane životného prostredia. Ide napríklad o študentov, ktorí budú predvádzať chemické pokusy, budú sa tiež venovať rôznym ekohrám alebo vyrábať prírodnú drogériu. Nebude chýbať ani včelár, ktorý  prinesie prenosný úľ a  vysvetlí nám význam včiel pre našu planétu. O ochrane prírody sa bude dať diskutovať so zástupcami známeho združenia VLK. Vítaní sú všetci, ktorí sa zaujímajú o ochranu životného prostredia a hľadajú informácie, ako znížiť vlastnú ekologickú stopu,“ hovorí predsedníčka Univerzitnej rady Mesta Trnava Ivana Trokšiarová.

Ako správne triediť odpad, sa návštevníci zase dozvedia prostredníctvom názornej skládky odpadu, ktorá dočasne vznikne na Trojičnom námestí. Záujemcovia si budú môcť tiež vyrobiť vlastné peňaženky a ak si prinesú staršie tričká, môžu sa zapojiť aj do výroby textilných vrecúšok. „Podarilo sa nám naplniť program zaujímavými workshopmi, o ktorých si myslíme, že  prilákajú malých aj veľkých návštevníkov,“ doplnila I. Trokšiarová.

Aký majú vzťah k ekológii deti, ukážu literárna a výtvarná súťaž usporiadaná práve pri príležitosti Dňa Zeme. Vyhodnotenie sa uskutoční v zasadacej miestnosti mestského zastupiteľstva na Hlavnej 1, práce budú vystavené v radničnej kaplnke a mesto ich zverejní aj na svojej webovej stránke. Pod hlavičkou Univerzitného týždňa Zeme sa taktiež uskutoční vyhlásenie výsledkov Stredoškolskej odbornej činnosti Zelený Anjel, ktorá sa zameriava na projekty v oblasti Ochrany a obnovy životného prostredia.

Aby neostalo len pri názorných aktivitách a prednáškach, dostane každý príležitosť zapojiť sa aj do čistenia verejných priestranstiev. Za iniciatívou stoja mestskí poslanci z komisie životného prostredia a prírodných hodnôt. V piatok 12. apríla sa brigády zúčastnia zamestnanci Mesta Trnava, ktorí budú čistiť Ružový park a Park Antona Bernoláka. V sobotu 13. apríla sa môže pridať i široká verejnosť. Informácie o lokalitách, ktoré sa budú upravovať, záujemcovia nájdu na webovej stránke mesta a na facebookovej stránke Mesto Trnava.

Program Univerzitného týždňa Zeme

9. 4. zasadačka mestského zastupiteľstva, Hlavná 1

16.00 h premietanie filmu Živá rieka
17.00 h premietanie filmu Nesmrteľný les
18.00 h diskusia so slovenským ekológom Erikom Balážom

10. 4. zasadačka mestského zastupiteľstva, Hlavná 1

15.30 h Právo na vodu – JUDr. Michal Maseln, PhD.
16.15 h Ako sa dokážu obrániť rastliny voči nepriaznivým vplyvom, Mgr. Ildikó Matušíková
16.45 h Strata biodiverzity – môj problém? Doc. Ing. Viera Peterková, PhD.

11. 4. Trojičné námestie (v prípade nepriaznivého počasia Mestská športová hala)

aktualizované 10. 4. - program sa presúva do Mestskej športovej haly

Od 9.00 do 14.00 h budú pre návštevníkov pripravené rôzne ekologické aktivity, hry a prezentácie  ako napr. tvorivé dielne Dropart Ekohry a drobné chemické pokusy, Zóna bez pesticídov, nákupy bez odpadu s výrobou textilných vrecúšok. Jakub Vríčan z OZ Kubik naučí vyrábať peňaženky z plastu, vyrábať sa bude aj vlastná drogéria, ktorá nezaťažuje životné prostredie. Pozrieme sa na výrobu hotelov pre hmyz, konkrétne pre včely samotárky. Nebudú chýbať zástupcovia Lesoochranárskeho združenia VLK či zo študentskej iniciatívy ŽITO. Pripravené budú aj prezentácie Ako liečime životné prostredie a Včely a včelárstvo.

11. 4. Vyhodnotenie literárnej a výtvarnej súťaže pri príležitosti Dňa Zeme, zasadačka mestského zastupiteľstva, kaplnka, Hlavná 1

12. 4. Prednášková miestnosť UCM, Hajdóczyho ul., Trnava

Vyhlásenie výsledkov Stredoškolskej odbornej činnosti Zelený Anjel

12. a 13. 4. #Upracme si Trnavu

Obyvatelia mesta sa s poslancami a zamestnancami Mesta Trnava zapoja do čistenia verejných priestranstiev

30.3.2019 10:33

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?