Mesto Trnava

Už čoskoro sa začne Trnavská hudobná jar 2014

Otvárací koncert festivalu klasickej hudby Trnavská hudobná jar 30. marca o 18. hodine v koncertnej sieni Marianum bude patriť domácemu Trnavskému komornému orchestru, ktorý si pri tejto príležitosti pripomenie 15 rokov svojej činnosti v úlohe oficiálneho orchestra mesta Trnavy.

V roku 2013 prebehol 45. ročník festivalu klasickej hudby pod experimentálnym názvom Koncertný cyklus v Marianum. V tomto roku sa vraciame k pôvodnému názvu Trnavská hudobná jar. V rámci jej 46. ročníka sa uskutočnia 4 koncerty. V programe úvodného koncertu v podaní Trnavského komorného orchestra zaznie aj premiéra diela slovenského skladateľa Ladislava Kupkoviča, ktorú napísal špeciálne pre TKO pri príležitosti jeho jubilea. Na koncerte zaznie aj slávna Simple Symphony svetoznámeho Benjamina Brittena. Ako sólistky sa skladbách pre orchester a sólo predstavia klaviristka Lucia Ševečková a speváčka Gabriela Hübnerová.

V poradí druhý koncert festivalu sa uskutoční v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika 3. apríla o 18.00. Pôjde o autorský koncert trnavského rodáka Karola Elberta (1911 – 1997). Tento jedinečný autor tanečných piesní sa narodil v Trnave v roku 1911. Do oblasti tanečnej hudby vniesol svojou tvorbou umeleckú náročnosť. Na koncerte však zaznie jeho doteraz málo známa komorná tvorba. Okrem špičkových slovenských umelcov (P. Burdych, Z. Berešová a Z. Biščáková) bude účinkovať aj japonská sopranistka Nao Higano.

Druhá polovica festivalu bude patriť duchovnej hudbe 17. – 18. storočia, ktorá zaznie na dvoch koncertoch v Bazilike sv. Mikuláša. V stredu 9. apríla je na programe hudba s pôstnou tematikou pod názvom STABAT MATER. V podaní nášho renomovaného orchestra dobových nástrojom Musica aeterna zaznie jedno z najslávnejších zhudobnení známej pôstnej sekvencie – Stabat mater Giovanni Battistu Pergolesiho. Sólistkami budú sopranistka Hilda Gulyásová a Petra Noskaiová. Obe speváčky sa špecializujú na interpretáciu starej hudby. Petra Noskaiová patrí k európskej špičke a spolupracuje s poprednými európskymi ansámblami starej hudby.

Talian Claudio Monteverdi (1567 – 1643) bol najvýznamnejším skladateľom duchovnej hudby pre Johannom Sebastianom Bachom. Jeho hudba, hoci vznikala takmer pred pol tisícročím, dodnes fascinuje svojim špecifickým charakterom. Zborové a sólové kompozície tohto skladateľa uvedie ansámbel Lorem ipsum a speváčka Zuzana Marczelová na záverečnom koncerte v sobotu 10. mája.

Koncertná sieň Marianum je miestom konania prvého z koncertov.

Zväčšiť mapu

Druhý koncert sa uskutoční v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika.

Bazilika sv. Mikuláša bude hostiť tretí a štvrtý koncert.

11.3.2014 10:38

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová