Mesto Trnava

Už teraz myslíme na jar. V Trnave ju privítame nevídaným množstvom kvetov na trávnikoch aj v záhonoch

Život trvaliek zo záhonov na Trojičnom námestí a Námestí sv. Mikuláša sa s jeseňou nekončí. Mestská samospráva im pridelila nové trvalé adresy, na ktorých môžu naďalej svojou krásou a vôňou priťahovať nielen zrak okoloidúcich, ale aj motýle, čmeliaky, včely a drobné vtáctvo. Monumentálna, zložením a množstvom v Trnave doteraz nevídaná bude aj výsadba jarných cibuľovín. Približne 196 000 rozmanitých kvetov začne už od skorej jari zdobiť nielen záhony, ale aj trávnaté plochy v meste.

Veľkú príležitosť dostanú trvalky na novo založených záhonoch na Študentskej ulici. Doplnená a osviežená bude trvalková výsadba na štvorcových záhonoch v parčíku za daňovým úradom a na Clementisovej ulici za malometrážnymi bytmi.
Minimálne päť, v dobrom prípade aj desať rokov vydržia bez obnovovania výsadby aj cibuľoviny. Novinkou v Trnave bude ich vysádzanie nielen do záhonov, ale s pomocou špeciálneho prístroja aj voľne do trávnikov, kde vytvoria efekt prírodných kvitnúcich lúk.
Na trávnatých svahoch pod mestským opevnením v Sade Antona Bernoláka ohlásia jar biele snežienky, po nich prevezmú štafetu krókusy, modrice, modravky, veternice a botanické tulipány. Pri Guliverovom ihrisku rozkvitnú žlté narcisy v kontraste s jemnými hviezdičkami modraviek. Žlté, biele a fialové krókusy ozdobia trávnik vedľa cyklochodníka za sochou M. R. Štefánika a trávnik na Univerzitnom námestí. Okolo sochy pápeža Jána Pavla II. bude nežne pôsobiaca zmes bielych krókusov a ružovo-bielych tulipánov, a na trávniku pred Fakultou zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity privítame jar vo fialovej a bielej.
Cibuľoviny budú mať na jar dôležitú úlohu tiež v trvalkových záhonoch, ktoré potrebujú viac času na svoj nástup do plnej krásy. Vo farebnom koncerte zahrajú svoj part aj jarné dvojročné kvety. Žltooranžovú zmes narcisov a tulipánov za sochou M. R. Štefánika doplnia fialky a ružové nezábudky. Vedľa pošty pri fontáne na Trojičnom námestí zaznejú vo výsadbe tulipánov, modríc a nezábudiek rôzne farebné tóny stupnice od tmavofialovej po bledomodrú s akcentmi bledožltých narcisov. V kompozíciách na záhonoch sa efektne uplatnia výškové rozdiely v podobe okrasných cesnakov. Úplnou novinkou v Trnave bude nádherný bulharský cesnak dosadený do záhonov na Hviezdoslavovej ulici. V prvom a poslednom záhone na korze zažiaria fakle známe ako Kleopatrine ihly.
Štýl kvetinovej výsadby v Trnave je v súlade s najnovšími trendmi. Trvalkové záhony sa nemusia každoročne obnovovať a ich druhová skladba môže byť prispôsobená miestnym klimatickým podmienkam, s čím súvisia aj menšie náklady na výsadbu a následnú údržbu. Do neosobného a šedivého mestského prostredia vnášajú zjemňujúce prírodné prvky a napĺňajú potrebu kontaktu s prírodou, ktorý je jedným z ukazovateľov kvality života obyvateľov miest. Nemenej významný je prínos pri zadržiavaní zrážkovej vody, zmierňovaní dopadu klimatických zmien a podpore biodiverzity. Záhony v kombinácii s krovinami a stromami však nerozširujú iba rastlinnú biodiverzitu na území mesta, ale tvoria aj útočisko pre rôzne druhy hmyzu a semienka odkvitnutých rastlín sú potravou pre vtáctvo.
Mestská samospráva sa chystá aj na ďalšiu jesennú výsadbu stromov všade, kde jej nebránia inžinierske siete. V mnohých prípadoch budú nové stromy vysadené aj na základe podnetov od občanov. O celkovom počte, druhovej skladbe a lokalitách výsadby budeme aktuálne informovať.


Zavládla jeseň, chlad zalieza až za nechty. Ani sa nám nechce veriť, že ešte pred niekoľkými dňami tu vládlo nádherné babie leto a perovce na Triojičnom námestí sa trblietali v lúčoch slnka


Trvalky z Trojičného námestia odchádzajú, ale ich život sa nekončí. Pridelili sme im nové trvalé adresy


Na budúci rok opäť vykúzlia malý raj nielen pre naše oči, ale aj pre motýle a množstvo ďalších drobných tvorov. Aj takto sa do centra mesta vracia život


Návštevníci Trojičného námestia si pred kaviarňou vychutnávali popoludňajšiu kávu a tučný čmeliačik si zatiaľ tak usilovne pochutnával na železníku argentínskom, že takmer zabudol bzučať. Malé prírodné divadlo priamo pred divadlom...


Trvalky rozkvitli do krásy nielen na Trojičnom námestí. Uhádli by ste, kde sa dá vidieť táto paráda?


Tí, ktorí tipovali, že predchádzajúca fotografia vznikla na Trhovej, sa nemýlia. Zašli sme sem preto, aby sme vám ukázali, že popínavému vlkovcu sa tu zatiaľ dobre darí a pripomenuli, že mestská samospráva pokračuje vo výsadbe vertikálnej zelene v meste. Popínavý pavinič je už vysadený aj pri dvoch betónových nosníkoch pri mestskej poliklinike, pri City Aréne a pri troch betónových stĺpoch pri Figare

Foto: Elena Ursinyová
 

Lokalita

GPS:
N 48.37769413443557 / E 17.585866751837102

13.10.2016 17:56

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?