Mesto Trnava

V dobe, keď so svetom zdieľame už takmer všetko, môže byť výzvou podeliť sa o ticho. Trnava spustila netradičnú iniciatívu

17. novembra 1989 sme sa rozhodli nebyť viac ticho. Vyšli sme do ulíc a nechali zaznieť svoj hlas. Spoločne sme volali po zmene, ktorá napokon prišla vo viacerých smeroch. O tridsaťjeden rokov neskôr, v dobe internetu a sociálnych médií už nie je najväčšou výzvou byť počutý, ale dokázať sa v dnešnom svete zorientovať. Dennodenne sme totiž vystavovaní záplave informácií aj dezinformácií, ukričaných názorov, hoaxov, nenávistných komentárov a kultúrnych vojen. Informačný hluk je všade okolo nás i v nás a ticho sa stalo nedostatkovým artiklom.  
 
V kontraste s hlučnosťou mediálnych obsahov prichádza Trnava 17. novembra 2020 s neobvyklou iniciatívou. Prostredníctvom webovej stránky zdielajticho.sk chce prepájať ľudí bez použitia slov – anonymne, a predsa veľmi bytostne. Nahraním 17-sekundového videa svojho ticha môžeme šíriť myšlienku vnútorného mieru, zastavenia sa v chaose, zamyslenia v mlčanlivosti alebo čohokoľvek iného, čo sa nám k tejto téme viaže. Zapojte sa aj vy – pridajte svoje video ticha a nehovorte k nemu nič...  
 
Termín spustenia tejto originálnej webstránky je symbolický. "Nie náhodou sme iniciatívu vytvorili k 17. novembru, kedy si pripomíname 31. výročie začiatku Nežnej revolúcie," hovorí šéf trnavskej kultúry Peter Cagala. „V tých dňoch bolo cítiť, že sme k sebe všetci mali bližšie. Spájala nás túžba po zmene k lepšiemu a viera, že spolu to dokážeme. A podobný étos potrebujeme aj dnes," dodáva.  
 
Ticho, ku ktorému chce Trnava prispieť, nie je prejavom slabosti. Nebola ňou ani slušnosť a cesta nenásilia počas revolúcie, ktorú nazývame nežnou. V tomto pokoji sme dokázali zmeniť režim a vykročiť za slobodou. Vo vnútornom pokoji dokážeme nájsť slobodu svojho ja.  
 
Ticho lieči, otvára sa priestor na premýšľanie, v tichu prichádzajú nové nápady. Stojí na začiatku novej piesne, tichá je prvá strana knihy aj čerstvo natiahnuté maliarske plátno, hovoria autori tejto iniciatívy, ktorí súčasne pracujú aj na kandidatúre Trnavy na Európske hlavné mesto kultúry na rok 2026. 
 
„Táto téma je pre nás dôležitá z viacerých pohľadov. Ticho je útočiskom pre každého z nás ako jednotlivca, v ktorom nachádzame sami seba. Okrem toho je to priestor, kde sa stretávame s druhými bez výmeny názorov, dokazovania vlastnej pravdy, a užívame si len vzájomnú prítomnosť. Zároveň však touto iniciatívou chceme poukázať na to, že niekedy je namiesto písania dlhých statusov a plamenných hádok v diskusiách lepšie zdieľať radšej obyčajné ticho. Nenadarmo sa vraví – mlčať je zlato. Podľa globálneho think-tanku Globsec až 56 % Slovákov verí konšpiračným teóriám. Tie už, žiaľ, nezostávajú len na stránkach sociálnych sietí, ale doslova ohrozujú zdravie a životy ľudí. Mesto Trnava sa spolieha na kvalitné zdroje informácií a ako kandidát na Európske hlavné mesto kultúry 2026 reaguje aj na súčasné výzvy našej spoločnosti," vysvetľuje P. Cagala, ktorý projekt trnavskej kandidatúry vedie. 
 
Podeľte sa o svoj tichý moment na stránke zdielajticho.sk aj vy, možno ním niekoho na opačnej strane inšpirujete a privediete na nové myšlienky. 
 

17.11.2020 13:15

Komentárov: 0