Mesto Trnava

Vo štvrtok sa ponoríte do umenia a inšpirácie na poslednej tohtoročnej PechaKucha Night Trnava

Zaujímavé projekty či podnecujúce príbehy čakajú na divákov vo štvrtok 26. novembra počas sedemnásteho vydania obľúbenej PechaKucha Night Trnava. V priestoroch Nového krídla Kopplovej vily Galérie Jána Koniarka privítame dvanásť výnimočných hostí a sme radi, že štvrtina z nich reprezentuje naše mesto.
Medzi zástupcov trnavskej scény patria grafický dizajnér Marko Viskupič, šperkár Jakub Brunner a fotografka Lenka Lukačovičová. Táto jediná dáma zastupujúca Trnavu v programe vyštudovala VŠVU a vo svojej tvorbe sa venuje reflexii fotografie ako média, ako aj otázkam vnímania umenia prostredníctvom múzeí a galérií.
Projekty s celospoločenským charakterom predstaví výtvarník Peter Kalmus. Rodák z blízkych Piešťan pôsobí dlhodobo v Košiciach a do svetla reflektorov sa dostal vďaka umeleckej intervencii, v rámci ktorej pomaľoval bustu Vasiľa Biľaka odhalenú v Krajnej Bystrej červenou farbou na znak nesúhlasu s oslavovaním spornej osobnosti našich dejín. Nejde z jeho strany o ojedinelý počin. Obdobne protestoval i pri odhalení sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade či pri odhalení pomníka v Košiciach.
Diváci sa budú môcť dozvedieť viac aj o veľmi sympatickom projekte Vytvorené na Slovensku. Porozprávať o ňom príde jedna z iniciátoriek, sochárka a výtvarníčka Nina Šošková. Projekt Vytvorené na Slovensku inklinuje k našej dávnej ľudovej umeleckej tvorbe, k architektúre, kultúre či tradíciám a zvyklostiam. Z nich čerpajú inšpiráciu pre tvorbu originálnych predmetov, akými sú napríklad limitované série hračiek, či iných darčekových predmetov.
V neposlednom rade sa oplatí spomenúť štvoricu architektiek, ktoré pod spoločným názvom WO|V|EN búrajú a prekračujú hranice architektúry prostredníctvom rôznych presahov do odevného dizajnu, literatúry a umenia. Práce Petra Gála zas mnohí z nás možno poznajú a ani o tom nevedia. Patrí totiž medzi najvýznamnejších dizajnérov kníh vydavateľstva ArtForum a, napokon, spomenieme ešte dizajnéra Michala Slováka. Na svojom konte má mnoho elegantných vizuálnych identít, no momentálne sa venuje najmä obalovému dizajnu, ku ktorému sa prvýkrát dostal, keď spoluzakladal firmu vyrábajúcu obľúbený sajder Jablčnô.

PechaKucha Night je platforma, ktorá vznikla v Tokiu z iniciatívy dvoch architektov Astrid Kleinovej a Marka Dythama. V priebehu pár rokov sa rozšírila po celom svete, v súčasnosti sa koná vo viac ako siedmych stovkách miest. Myšlienkou podujatia je priniesť divákom produktívne, zaujímavé alebo prekvapivé myšlienky prostredníctvom projekcií obrázkov, a pritom prinútiť účinkujúcich rozprávať stručne a k veci, miesto toho, aby viedli dlhé monológy.

Podujatie PechaKucha Night Trnava pripravuje OZ Publikum.sk s podporou partnerov: Galéria Jána Koniarka, mesto Trnava, trnava-live.sk, TrnavskyHlas.sk a tlačiareň Bright.

Bližšie informácie nájdete na Facebook-ovej stránke podujatia www.facebook.com alebo na internetovej stránke pechakucha.publikum.sk.

Na PechaKucha Night Trnava vol. 17 vystúpia títo hostia

 • Mária Čorejová – maliarka
 • Dominik Janovský – fotograf
 • Peter Trmos - grafický dizajnér
 • Nina Šošková - projekt Vytvorené na Slovensku
 • Lenka Lukačovičová – fotografka
 • Peter Gála - grafický dizajnér
 • Marko Viskupič - grafický dizajnér
 • Martin Jabrocký - interiérový dizajn
 • Peter Kalmus – výtvarník
 • Michal Slovák - dizajnér, spoluzakladateľ Jablčnô
 • Woven - štvorica architektiek
 • Jakub Brunner - šperkár

Kedy: štvrtok 26. novembra
Kde: Nové krídlo Kopplovej vily Galérie Jána Koniarka v Trnave, Zelený kríček 3
Začiatok: 19.30 h
Vstupné: 3 €

Tlačová správa OZ Publikum

Lokalita

GPS:
N 48.38066214286452 / E 17.582379880117742

25.11.2015 16:54

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Kľúčové slová