Mesto Trnava

Vyberte si svoj STROM DO DOMU. Pomôžete spolu s mestom spraviť Trnavu ešte zelenšou

Aj teraz, tak ako minulý rok, si Trnavčania môžu adoptovať strom od mesta. Ak chcete požiadať mesto o svoj Strom do domu, rozhodne by ste nemali váhať. Záujem môžete prejaviť aj v prípade, že ste si adoptovali jeden strom už minulý rok. V prípade väčšieho záujmu však budú uprednostnení Trnavčania, ktorí svoj strom od mesta zatiaľ nemajú.
 
Svoj strom už na jeseň tohto roka získa prvých sto záujemcov. Stačí vyplniť online dotazník a vybrať si drevinu podľa svojich predstáv. Samozrejme, zároveň jej musia vedieť poskytnúť vhodné podmienky na rast.
 
V ponuke je 11 druhov rôzne veľkých stromov, pričom je na výber z okrasných a ovocných drevín.
 
Zo strany žiadateľov je potrebné, aby na svojom pozemku pripravili jamu na výsadbu. Všetko ostatné – dovoz dreviny, samotná výsadba, ukotvenie, vytvorenie závlahovej misy a prípadné drobné úpravy rezom – zabezpečí mesto.
 
Noví majitelia dostanú spolu so stromom stručný manuál, ako sa oň starať. Ich hlavnou povinnosťou však bude najmä zalievanie. Odborná starostlivosť bude raz ročne a v prípade potreby úlohou samosprávy prostredníctvom dodávateľských firiem.
 

Pri výbere dreviny odporúčame zohľadniť:

 
 • VEĽKOSŤ POZEMKU: Strom potrebuje priestor na svoj ďalší rast a vývoj. Nemal by byť umiestnený v tesnej blízkosti rodinného domu, oplotenia, garáže či inej stavby.
 • MIESTO: Jednoduchým pozorovaním je možné zistiť, či je vytipované miesto slnečné, v polotieni alebo v tieni. V ponuke drevín sú opísané nároky jednotlivých stromov na stanovisko.
 • VEĽKOSŤ STROMU: Pri jednotlivých drevinách v dotazníku je uvedené, do akej výšky daný strom v dospelosti dorastá. Samozrejme, ide o priemerný údaj, no môže uľahčiť orientáciu.
 • OVOCNÝ ALEBO OKRASNÝ: základná otázka znie, na čo bude strom slúžiť. Má ísť len o okrasu alebo aj o plody? Stromy sú okrem veľkosti rozdelené aj do troch skupín: okrasné, ovocno-okrasné nejedlými plodmi a ovocné s jedlými plodmi.
 • ŠTÝL: Zaváži aj celkový štýl domu a záhrady. K vidieckemu charakteru sa viac hodia tradičné dreviny. Stromy exotickejšieho typu vyniknú skôr v moderných záhradách. Je to však viac-menej otázka vkusu.
 • POTENCIÁLNE NEVÝHODY: Od vysadenia stromu môže niekoho pár vecí odrádzať, nie je sa však čoho báť::
  • Padanie listov – padajúce lístie sa dá použiť na ochranu citlivejších rastlín pred mrazom. Lístie sa dá jednoducho pohrabať a prípade veľkého množstva kompostovať alebo odviesť na zberný dvor.
  • Nadmerné tienenie – predísť sa mu dá výberom dreviny s redšou korunou, ktorá vytvorí miernejší tieň.
  • Starostlivosť – v ponuke sú aj stromy, ktoré nevyžadujú veľké odborné zásahy a rastú kompaktne. Starostlivosť zo strany nového majiteľa bude spočívať najmä v zalievaní dreviny a prípadnom prihnojení v jarnom období.
 

Viac o projekte Strom do domu

 
Mesto každoročne vysádza stovky nových stromov, aby bola Trnava čo najzelenšia. Môže to však robiť iba na svojich pozemkoch. Možnosti výsadby často limitujú aj podzemné inžinierske siete, dopravná situácia alebo šírka uličného profilu. Ako teda ešte zvýšiť počet stromov v meste a rozmiestňovať ich rovnomernejšie? 
 
Samospráva sa obracia na občanov a ponúka im možnosť adoptovať si svoj strom od mesta.
 
Strom v záhrade vytvára vhodnú mikroklímu, čiastočne ochraňuje dom pred vonkajšími vplyvmi, spevňuje pôdu a v neposlednom rade zvyšuje vlhkosť vzduchu. Spravme spolu Trnavu ešte zelenšou a prispejme k zlepšeniu klímy.
 

>>> Vyplňte online dotazník a získajte strom <<<

 

8.9.2022 13:59

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?