Mesto Trnava

Výročie SNP v Trnave oslávime štvordňovým programom

Vo štvrtok 29. augusta 2019 uplynie 75 rokov od Slovenského národného povstania. V Trnave si tento významný míľnik v našich dejinách pripomíname pásmom podujatí, ktoré pripravili Mesto Trnava, Trnavský samosprávny kraj, Západoslovenské múzeum v Trnave, Trnavské osvetové stredisko a Klub vojenskej histórie Trnavská posádka, už od dneška.

O 19. hodine sa v Divadle Jána Palárika začne premiéra predstavenia Matky na motívy románu Pavla Rankova v réžii Matúša Bachynca.

O deň na to v Trnave vznikne vojenský tábor, našťastie, iba na ukážku toho, ako vyzeral život táboriacej armády. Klub vojenskej histórie Trnavská posádka ho založí v záhrade Západoslovenského múzea v Trnave o 19.00 hod. Verejnosť sem bude môcť nahliadnuť v piatok medzi 9. a 20. hodinou a v sobotu od 9. do 12. hodiny. Nebude chýbať vojenská technika, dodávky, motorky či ľahšie obrnené vozidlá.

Zimomriavky u citlivejších osôb možno spustí prechod armády mestom a hrané scénky zobrazujúce dianie pred vypuknutím SNP, napríklad zatýkanie kolaborantov, zaberanie mesta okupantmi po odchode Trnavskej posádky i samotný odchod do povstania. O ten, ako aj ostatné štylizované ukážky z pouličných akcií počas celého piatku sa postará KVH Trnavská posádka o 19.00 h v záhrade múzea. Buďte opatrí! Po meste sa budú pohybovať aj vojaci Wehrmachtu, zložky SS a Hlinkova garda.

Dramatické udalosti spred trištvrte storočia si uctíme pietnou spomienkou v piatok 30. augusta o 10.00 h pri Pamätníku SNP na Univerzitnom námestí v Trnave.

Porozumieť, nezabudnúť a poučiť sa, to je cieľom výstavy Padli, aby sme my žili. Trnavská posádka a odboj na západnom Slovensku, ktorej vernisáž sa bude konať v Západoslovenskom múzeu v Trnave v piatok o 17.00 h. Jej súčasťou bude uvedenie publikácie Trnava a SNP. Protifašistický odboj v Trnavskom kraji.

Foto: Klub vojenskej histórie Trnavská posádka

28.8.2019 14:58

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?