Mesto Trnava

Vyšla kniha o Kine Hviezda

Len k málo stavbám v mestskom prostredí sa viaže toľko nostalgických spomienok ako ku kinu,“ uvádzajú hneď v úvode autori novej publikácie venovanej obľúbenému trnavskému kinu Hviezda, ktorú vydalo združenie Publikum.sk koncom júna. Nedá sa s nimi nesúhlasiť. Kino predsa býva dejiskom prvých rande, miestom stretnutí kamarátov či príjemným spestrením rodinných popoludní.

Panoramatické kino Hviezda postavili začiatkom 70. rokov pre veľký dopyt obyvateľov po filmovom programe v čase, keď v Trnave fungovalo hneď niekoľko iných kín. Dnes je Hviezda z nich posledné, ktoré ešte stále funguje.

Patrí medzi štyri kiná, ktoré vznikli v spoločnom československom štáte podľa rovnakého vzorového projektu. Každé z nich – tri na Slovensku a jedno v Českej republike – má však svoje špecifiká, bolo prispôsobené okoliu a mestskej štruktúre, a tiež bolo jedinečne dotvorené menšími umeleckými zásahmi.

Publikácia s názvom Panoramatické Kino Hviezda sa venuje nielen kontextu typizovanej výstavby v socializme, ale aj významu panoramatických kín v Česko-Slovensku a špecifikám trnavského projektu. Vďaka bohatému obrazovému materiálu z verejných aj súkromných archívov zachytáva predchádzajúci vzhľad Paulínskej ulice, výstavbu kina i jeho pôvodné funkčné riešenia.

Dobové fotografie dokončeného kina navyše podčiarkujú jednoduchý, no harmonický výraz, ktorý stavbe vštepili architekti a kvality krytého vstupu do kina, ktorý ponúka prístrešok a pritom pozýva návštevníka, aby vstúpil do sveta filmu.
 
Knižka je dielom štvorice študentov Teórie a dejín umenia na Trnavskej univerzite – Adriána Kobetiča, Adama Korcsmárosa, Patrika Krajčoviča a Zuzany Miklánkovej. Vyšla v limitovanom náklade 300 kusov a ak vás jej téma zaujala alebo máte rovnako ako tvorcovia vrelý vzťah k trnavskému mestskému kinu, nájdete ju v predaji len v kníhkupectve na Štefánikovej 5.

26.6.2019 14:10

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?