Mesto Trnava

Výstava Trnavský objektív 2014 v Západoslovenskom múzeu

Do 18. mája bude otvorená v Západoslovenskom múzeu výstava 44. ročníka súťaže neprofesionálnych fotografov z okresov Trnava, Piešťany a Hlohovec. Slávnostná vernisáž sa uskutoční dnes, 20. marca o 17. hodine.
Do súťaže sa zapojilo päťdesiatjeden autorov so štyristo päťdesiatimi fotografiami a deviatimi multimediálnymi prezentáciami. Stopäťdesiatštyri fotografií bolo čiernobielych, dvestodeväťdesiatšesť farebných. Autori boli rozdelení do troch vekových skupín v súťažných kategóriách čiernobiela fotografia, farebná fotografia a multimediálna prezentácia. Do súťažnej tematickej kategórie Voda, ktorú pre rok 2014 vyhlásilo Národné osvetové centrum, sa zapojilo až dvadsaťjeden autorov. Súťažné práce hodnotila odborná porota – umelecký fotograf a vysokoškolský pedagóg František Tomík, a renomovaní umeleckí fotografi Pavel Pecha a Roman Pavlovič, ktorí vybrali aj výstavnú kolekciu fotografií.
Medzi ocenenými sú opäť známi autori, ktorých mená sú zárukou vysokej úrovne tvorivej prezentácie ako Veronika Bahnová, Milan Marônek, Jiří Svoboda, Juraj Marec, Marián Špajdel, Vladimír Lužinský, Marta Chrenková a ďalší. Svoje pozície si upevňujú aj mladí autori, ktorí už na seba upozornili na viacerých súťažiach ako napríklad Ema Lančaričová, a objavujú sa aj noví nádejní fotografi v kategórii do šestnásť rokov. Kompletný zoznam ocenených v jednotlivých kategóriách zverejňujeme vo výsledkovej listine .

„Ako zmeny v prírode vytvárajú istý kolobeh – rytmus, tak sa striedajú i rôzne obdobia v tvorbe rôznych autorov. Dialektika vývoja a času. Menia sa mená autorov fotografií, ich forma i obsah, ale kvalita zostáva. Tieto zmeny pramenia aj v celospoločenských premenách hodnôt, nových technikách tvorby, digitalizácii procesov. Zaznamenávame odklon od popisnosti k priamej výpovedi obrazom... V súťažnej kolekcii je viac fotografií výtvarného typu, subjektívnej výpovede, interpretujúcej názor autorov v rôznych rovinách,“ hovorí František Tomík. Podľa jeho slov pozitívom aktuálneho ročníka Trnavského objektívu je aj presvedčivý nástup mladej generácie.

Organizátorom súťaže je Trnavské osvetové stredisko v spolupráci s Mestom Trnavou a Západoslovenským múzeom.


Andrej Čulák, Časostroj.


Veronika Bahnová, Voda horúceho leta.


Veronika Bahnová, Voda technickej zimy.


Zuzana Horváthová, Mauricius - krajina chudoby a farieb.


Zuzana Horváthová, Mauricius - krajina chudoby a farieb.


Zväčšiť mapu

20.3.2014 11:30

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová