Mesto Trnava

Vytriedené tetrapaky sa ako ekologické hygienické výrobky vrátia do trnavských škôl

Na Dni Zeme v piatok 24. apríla 2022 Mesto Trnava spolu s partnermi predstaví nový „zelený“ projekt s názvom Komunálny materiálový kruh. Ide o výrobu papiera z celulózy získanej regeneráciou zozbieraných kartónových nápojových obalov známych ako tetrapaky. V praxi to znamená, že tetrapaky z mlieka či džúsov, ktoré v Trnave vytriedime, sa k nám vrátia ako papierové hygienické výrobky. Už čoskoro sa dostanú do trnavských základných škôl.

Trnava je jedným z prvých miest na Slovensku, ktoré sa do projektu Komunálny materiálový kruh (KMK) zapájajú. Kartónové obaly, ktoré Trnavčania vytriedia do žltých kontajnerov, sa zmenia na toaletný papier, utierky a hygienické vreckovky. Z odpadu sa tak stane užitočná surovina na výrobu papiera, vďaka čomu netreba rúbať stromy. Navyše, papier z tetrapakov sa vyrába bez pridania chemikálií a farbív. Produkty z neho sú ekologické, dermatologicky testované a vhodné aj na kontakt s potravinami.

Tieto výrobky už istý čas poznajú v materských školách na Vančurovej, Narcisovej a Spartakovskej 10. V tomto prípade išlo o iniciatívu Dáši Černej, riaditeľky Základnej školy s materskou školou Vančurova, ktorá sa zapojila do projektu Zelená škola a využila ponuku súkromného predajcu týchto produktov. „Zaobstarali sme papierové vreckovky, utierky a toaletný papier – všetko naskladané v krabiciach,“ hovorí D. Černá. „Prvou motiváciou bol ekologický faktor, pretože ide o výrobky z recyklovaných tetrapakov. Ukázali sa však aj ďalšie výhody. Materiál je z čistej celulózy, je nezávadný a neupcháva potrubie. Nie sú v ňom žiadne prímesi a farbivá. Okrem toho tieto ekologické výrobky vyjdú lepšie aj cenovo. Je to preto, že toaletný papier nie je v rolkách, ale v útržkoch, a vďaka tomu sa ním toľko neplytvá,“ dodáva.

Samospráva plánuje postupne vymeniť uvedené hygienické výrobky aj do ďalších materských škôl a objektov mesta.
,,Záleží nám na tom, aby sme žili v zdravom životnom prostredí a spoločne k tomu chceme viesť aj naše deti. Inšpiráciu čerpáme aj v zahraničí – začiatkom apríla sme navštívili talianske mesto Lucca, kde sa spomínané produkty vyrábajú, a cestou sme sa zastavili v partnerskom meste Trnavy, slovinskom Novo meste. S obehovým hospodárstvom majú dlhoročné skúsenosti a tamojší primátor Gregor Macedoni nás oboznámil s príkladmi ich dobrej praxe," hovorí viceprimátor Trnavy Tibor Pekarčík.


Nápojový kartón (nazývaný aj tetrapak) je viacvrstvový obal, ktorý je minimálne zo 70 percent tvorený papierom, maximálne 25 percent predstavuje plast a päť percent tvorí hliníková fólia. Keď ich vyhodíte do žltých kontajnerov na plasty, začína sa pre tieto obaly púť obehovým hospodárstvom. Zrecyklujú sa a vyrobia sa z nich nové, ekologické produkty. (Ilustrácia: komunalny-materialovy-kruh.sk)


Zástupcovia primátora Eva Nemčovská a Tibor Pekarčík (vpravo)v stredu 6. apríla 2022 navštívili Novo mesto v Slovinsku, kde sa zaujímali o skúsenosti s cirkulárnou ekonomikou mesta. Prijal ich primátor Gregor Macedoni (druhý zľava). Foto: novomesto.si

19.4.2022 18:08

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah