Mesto Trnava

Začal sa pilotný zber biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu na trnavských sídliskách

Mesto Trnava začalo s testovaním zberu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO) na troch trnavských sídliskách.

Hnedé smetné nádoby nájdete na Zelenečskej, Mozartovej a Šafárikovej ulici. Pri triedení odpadu treba dbať na to, aby ste nevhadzovali do nádob plastové vrecká a obaly. Len správne vytriedený odpad je možné následne skompostovať. Prehľad toho, čo do nádoby patrí  nájdete v priloženej grafike.

Prispieť k ochrane životného prostredia sa dá nielen správnym triedením odpadu, ale aj tým, že obmedzíme plytvanie potravinami:


•    Plánujte svoje nákupy vopred, kupujte len to, čo vám skutočne chýba, dávajte prednosť váženým potravinám pred balenými.

•    Všímajte si dátumy. Do zásoby nakupujte len potraviny s dlhším dátumom spotreby. Naučte sa rozoznávať dátum spotreby“, ktorý označuje dokedy je výrobok bezpečný pre konzumáciu (napr. mäso a ryby) a „dátum minimálnej trvanlivosti“, t. j. dátum, do ktorého si potravina uchováva špecifické vlastnosti, pričom jej konzumácia je bezpečná aj po tomto dátume.

•    Skladujte potraviny podľa návodu na obale.

•    Zaveďte princíp rotácie. Potraviny, ktoré ste práve nakúpili, umiestnite do zadnej časti skrinky či chladničky. Zmrazujte. Do mrazničky si môžete pripraviť niekoľko porcií jedla, ktoré spotrebujete neskôr, keď nebudete mať čas variť.

•    Nakladajte si na tanier menšie porcie. Ak máte chuť, radšej si dokladajte. Využívajte zvyšky jedál. Nemusia vždy skončiť v koši. Môžete ich zjesť neskôr, využiť pri ďalšom varení či dať zamraziť. Z ovocia, ktoré začína mäknúť, môžete urobiť ovocný nápoj či koláč. Menej čerstvú zeleninu môžete zase využiť do polievok.

•    Nemrhajte peniazmi. Vyhodené potraviny sú vyhodené peniaze.

    Premieňajte odpad na kompost.

Viac na stránke MŽP SR.

30.7.2020 14:28

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová

 
Chcete vedieť, čo je nové?