Mesto Trnava

Začali sa jubilejné dvadsiate Trnavské organové dni

Jubilejný XX. ročník medzinárodného organového festivalu Trnavské organové dni otvorí svojím recitálom v piatok 31. júla o 20.00 h renomovaný americký organový virtuóz David di Fiore. Osem festivalových koncertov sa uskutoční v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave, ktorá je z pohľadu interpretačných organových možností unikátnym priestorom.

Nachádzajú sa tu dva vzácne historické organy, ktoré reprezentujú najdôležitejšie epochy tohto nástroja – barok a romantizmus. Vďaka festivalu sa uskutočnilo niekoľko etáp opravy veľkého organa z dotácii MK SR a Mesta Trnavy. Organizátori festivalu zabezpečili aj zreštaurovanie historického organového pozitívu Valentina Arnolda z roku 1783, ktorý dostal cenu Ministerstva kultúry SR Fénix – kultúrna pamiatka roka 2012. Väčšia časť finančných nákladov na obnovu bola hradená zo súkromných sponzorských zdrojov.
Trnavské organové dni založil v roku 1996 koncertný organista a organizátor hudobného života na Slovensku Stanislav Šurin. Počas devätnástich rokov existencie festivalu tu zaznelo vyše sto koncertov, prevažne organových recitálov. Festivalová dramaturgia však obsahovala aj koncerty pre organ a iné nástroje, orchester, vokálno-inštrumentálne kompozície. Na festivale zazneli napríklad organový koncert F. Poulenca s ŠKO Žilina, Messe solennelle L. Vierna pre dva organy a zbor, obnovené premiéry omšových kompozícií Mikuláša Schneidera Trnavského, stará hudba so Solamente naturali, atď. K najvýznamnejším koncertom v histórii festivalu patria dva večery hudby slávneho českého skladateľa Petra Ebena, na ktorých participoval so svojimi synmi Marekom a Davidom aj sám skladateľ. Z radu svetoznámych organových interpretov treba spomenúť Francúzov Oliviera Latryho, Philippa Lefébvra, Daniela Rotha, Američana Davida di Fiore, Taliana Massima Nosettiho, Japonku Ai Yoshida, atď.
Na jubilejnom XX. ročníku zaznie organ sólovo v podaní talianskych, poľských, amerických, francúzskych a slovenských umelcov. Organ v nevšednej kombinácii so saxofónom bude znieť 9. augusta v podaní nórskych interpretov, organistu Andersa Aidstena Dahla a saxofonistu Vegarda Lan Daasa. Slovensko bude reprezentovať medzinárodne uznávaná Monika Melcová.
Slávnostný záverečný koncert festivalu 17. septembra bude zároveň súčasťou osláv 777. výročia udelenia mestských práv Trnave. Okrem organovej hudby tu zaznie kompozícia, ktorá bola najstaršiemu kráľovskému mestu na Slovensku venovaná – Trnavská omša (Missa Tirnaviensis) Stanislava Šurina.

Nad 20. ročníkom Trnavských organových dní prevzal záštitu minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič.
Informácie aj na www.bachovaspolocnost.sk.

Lokalita

GPS:
N 48.37920488303836 / E 17.59139210240778

30.7.2015 14:50

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte