Mesto Trnava

Začína sa rekonštrukcia Hviezdoslavovej ulice, na jar už bude mať novú tvár

Rekonštrukcia Hviezdoslavovej ulice sa začína. Už čoskoro nahradí jej starý asfaltový povrch nová dlažba, pribudne nový mobiliár a nové verejné osvetlenie korešpondujúce s historickým centrom mesta, nový cyklistický chodník a parkovacie miesta. Nebude chýbať ani atraktívna výsadba nadväzujúca svojím charakterom na pešiu zónu.
Prvá etapa rekonštrukcie od Trojičného námestia po budovu Gymnázia Angely Merici vrátane napojenia Pekárskej ulice by za priaznivého počasia mohla byť hotová ešte v tomto roku, druhá etapa od gymnázia po križovatku ulíc Halenárskej a Hollého vrátane napojenia na Ulicu M. Schneidera Trnavského má byť ukončená do polovice mája budúceho roku.
Podľa informácií Ing. Kamila Lastovičku z odboru investičnej výstavby mestského úradu bude Hviezdoslavova ulica aj po rekonštrukcii rozdelená na dve funkčné triedy – od Trojičného námestia po Pekársku ulicu bude slúžiť ako pešia zóna a od Pekárskej po Halenársku ulicu ako miestna komunikácia.
Pozdĺž uličných fasád domov budú vybudované nové chodníky z lávovo bielej grafitovej betónovej dlažby, povrch komunikácie má byť z kombinácií žuly a štiepaných syenitových kociek antracitovej farby kladených do vejárov. Na odvodňovacie žľaby opticky predeľujúce komunikáciu od chodníkov sa sekundárne použijú tmavosivé žulové kocky zo skládky mesta, čím sa ušetrí časť finančných nákladov.

Druhá etapa rekonštrukcie má byť ukončená do polovice mája budúceho roku

Po celej dĺžke Hviezdoslavovej ulice povedie cyklistický chodník. Na opačnej strane cesty od Pekárskej ulice po Kostol sv. Anny vznikne trinásť parkovacích miest pre osobné automobily a ostrovy zelene.
Kostru výsadby budú tvoriť podobne ako na pešej zóne odrastené jasene mannové. Zvolená odroda je na jar pozoruhodná bielymi voňavými kvetmi a na jeseň oranžovočerveným sfarbením listov. Podrast pod stromami vytvorí nahusto vysadený vždyzelený vavrínovec lekársky. S jeho tmavozelenými lesklými listami budú efektne kontrastovať modré kvety rohovníka s listami, ktoré sa na jeseň vyfarbujú do purpurovo červenej. Na jar, kým sa táto trvalka bude prebúdzať do nového rastu, sa na záhonoch postupne rozsvietia narcisy so svetložltou korunkou a bielymi okvetnými lístkami, veľké lososovo ružové kvety tulipánov a svetlofialové okrasné cesnaky.
Súčasťou rekonštrukcie Hviezdoslavovej ulice je aj iluminácia Kostola sv. Anny, prípojky na vianočné osvetlenie a na energetický ponorný stĺpik, hydraulický výsuvný stĺpik, prekládka existujúceho parkovacieho automatu a nová trasa pre zemnú optickú sieť.

Pribudne nový mobiliár, nové verejné osvetlenie, nový cyklistický chodník a parkovacie miesta

Šestnásť nových pouličných svietidiel bude mať podobu štvorbokej historickej lampy na osemhrannom stožiari. Historický vzhľad používaný v pamiatkových rezerváciách bude mať v súlade s požiadavkou Krajského pamiatkového úradu v Trnave aj nový mobiliár pozostávajúci z dvojmiestnych a jednomiestnych lavičiek, košov na odpadky a zahradzovacích stĺpikov.
Počas rekonštrukcie bude Hviezdoslavova ulica pre motorové vozidlá uzavretá, vjazd bude povolený len na zásobovanie prevádzok. Postup prác bude podobný ako na Hlavnej ulici, prvá fáza oboch etáp sa začne v strede, chodníky ostanú priechodné. V druhej fáze oboch etáp budú práce prebiehať na približne dvadsaťmetrových úsekoch popri fasádach domov tak, aby chodník na jednej strane ulice zostal priechodný. Chodci budú informovaní o priechodnosti ulice prenosnými dopravnými značkami a oznamami.
Celková cena diela má podľa uzatvorenej zmluvy so zhotoviteľom stavby dosiahnuť 513 tisíc eur.
 

Foto: Jana Gmitterová
 

23.9.2014 8:13

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Kľúčové slová

Chcete vedieť, čo je nové?