Mesto Trnava

Začínajú sa práce na pumptracku, k dispozícii by mal byť na jar budúceho roka

V týchto dňoch už nič nestojí v ceste realizácií športového areálu, ktorý na Slovensku nemá konkurenciu. Pumptrack bude k dispozícií už o pol roka na mieste súčasnej bikrosovej dráhy na ulici Ludvika van Beethovena na Prednádraží. „Stavenisko bolo odovzdané 19. septembra. V týchto dňoch bude areál oplotený a začnú stavebné práce, ktoré by mali byť ukončené o šesť mesiacov, teda koncom marca,“ informuje Miroslav Horník z odboru investičnej výstavby na mestskom úrade. 
 

Čo vlastne je pumptrack? 

 
Pumptrack je typ terénnej bicyklovej dráhy. Jej podstatou je, že sa skladá z terénnych vĺn a klopených zákrut. Terénne vlny môžu byť rôzneho tvaru, výšky a vzdialenosti medzi jednotlivými vlnami. Správne rozmiestnenie a tvar vĺn je kľúčové pre výsledný charakter dráhy. Terénne vlny sú umiestnené hlavne v priamom smere. Zákruty sú klopené, aby v nich bolo možné vyvíjať čo najvyššiu rýchlosť. 
 

Ako bude vyzerať Pumptrack Trnava

 
Nový cyklistický raj ponúkne toho skutočne veľa – a pre skúsených, ako aj najmenších jazdcov.
 
 
Pumptracková dráha bude mať dva hlavné okruhy: HLAVNÝ PUMPTRACK dlhý takmer 249 metrov a FLOWTRACK dlhý 198 metrov. Tieto okruhy budú oplotené kvôli bezpečnosti a dodržaniu prevádzkového poriadku. Charakter dráh pumptracku je nízkoprofilový, čo znamená, že je vhodný pre široké spektrum jazdcov.
 
 
DETSKÝ OKRUH bude tvoriť samostatná dráha dlhá vyše 87 metrov. Pumptrack pre deti nebude oplotený.
 
 
Okruhy budú dopĺňať plochy na trénovanie zručností spolu tvoriace SKILL PARK. Sem patrí tzv. BAZÉN - PUMP BOWL, U-RAMPA a tréningová plocha s nábehmi, na ktorej sa budú nachádzať mobilné modulárne pumptrackové prvky určené pre tréningové aktivity.
 
 
 
Doplnkom areálu bude PARKOVÉ SEDENIE VO SVAHU, ktoré poslúži na chvíle odpočinku medzi športovými výkonmi. Tvoriť ho budú betónové bloky/lavice umiestené v rámci oploteného areálu v tvare kaskád. Lavice budú v častiach určených na sedenie obložené dreveným obkladom. Súčasťou vybavenia budú stojany na bicykle, lavičky, koše na odpadky, pitná fontánka, prípojka na elektrinu a infotabuľa.
 
 
Areál bude v budúcnosti pripojený na trnavskú cyklo-infraštruktúru, popri pumptracku povedie cyklotrasa.
 
Projekt v hodnote 999 630 eur chce mesto financovať z eurofondov (cez výzvy vyhlásené v programovom období 2021-2027 v rámci programu Slovensko).
 

22.9.2022 10:54

Komentárov: 0