Mesto Trnava

Záhon na Trojičnom námestí je doteraz najväčší a ak mu počasie popraje, bude aj najkrajší a najbohatší

Piate narodeniny nášho mobilného kvetinového záhona na Trojičnom námestí oslávime niekoľkými „naj“. Je najväčší, najpestrejší a s najväčším počtom kvetov spomedzi všetkých záhonov, ktoré v uplynulých štyroch letných sezónach krášlili historické centrum mesta. A na dôvažok ponúkne okoloidúcim viac priestoru na odpočinok.

Záhon aj tento rok rozprestrel na námestí imaginárne krídla pripomínajúce pri pohľade z výšky bájneho vtáka alebo motýľa. Sú však oveľa väčšie a Súsošie svätej Trojice symbolicky objímajú zo všetkých strán. Na takmer dvesto dvadsiatich metroch štvorcových postupne vytvorí harmóniu farieb a vôní približne 1 020 sadeníc trvaliek zarámovaných trávnym kobercom. Farebný základ dvoch najväčších kvetinových plôch vytvoria modrofialové šalvie. Jedna časť bude s pomocou železníkov argentínskych a fialovo-ružových liatier tónovaná viac do fialova, jej náprotivok zase do ružova. Prechody medzi jednotlivými odtieňmi opticky zjemnia biele aj ružové gaury a v tejto úlohe už osvedčený perovec, tento raz jeho odroda s fialovkastými súkvetiami. Na ďalších častiach záhonu sa uplatnia najatraktívnejšie druhy echinaceí a rudbeckií, voňavé monardy a ľaliovky v tónoch oranžovej a žltej farby. Plamenné akcenty v zmesi oboch farieb vytvoria nad záhonmi dva druhy fakľoviek.
Záhon má byť nielen ozdobou námestia, ale aj živou pozvánkou na príjemné posedenie uprostred kvetov na priestranných drevených laviciach. Útočisko pred páliacim slnkom majú postupne vytvoriť popínavé rastliny na pergolách.
Zavlažovanie záhonu je zabezpečené, ale všetci záhradkári vedia, že priaznivé účinky vody „z neba“ žiadne polievanie nenahradí. Poprajme preto sadeniciam do začiatku menej horúčav a trochu dažďa, aby sa dobre ujali a čím skôr rozrástli do plnej krásy.

Mestská samospráva po prvý raz inštalovala mobilný záhon na Trojičnom námestí v roku 2014 ako súčasť trnavského kvetinového rínku Májový kvet. Nápad mal u Trnavčanov aj návštevníkov mesta úspech, záhon preto ostal na svojom mieste až do jesene. Začala sa rozvíjať nová, na Slovensku jedinečná tradícia, záhon sa stal očakávaným oživením trnavskej jari a leta. Priťahoval nielen okoloidúcich, ktorí sa pri ňom často fotografovali a radi si posedeli na drevených obrubníkoch, ale prilákal do historického centra mesta aj včely, čmeliaky a motýle. Vzhľadom na doteraz najväčšiu rozlohu záhona sa tento rok jeho stavba začala až po Májovom kvete, aby nedošlo k obmedzeniu priestoru kvetinového rínku.


Stavba bola náročná, záhon sa rozkladá na ploche takmer dvesto dvadsiatich metrov štvorcových.


Prvé ľaliovky už rozkvitajú, čoskoro ich bude oveľa viac.


Modrofialové šalvie majú zatiaľ len po jednom súkvetí, ale ak sa im bude dobre dariť, zapoja sa a vytvoria modrofialový základ, v ktorom ľaliovky a ostatné trvalky farebne vyniknú.


Biele a ružovkasté gaury vnesú do obrazu prvky impresionizmu.


Úlohou popínavých rastlín je dotvorenie romantického zátišia pod pergolami.


Nevšedný dialóg s kameňom postupne nadviažu mäkké siluety perovcov. Kvety tejto ozdobnej trávy žiaria v šikmých lúčoch slnka ako pozlátené.Veľká zavlažovaná kvitnúca plocha orámovaná trávnikom dokáže námestie nielen skrášliť, ale aj mierne ochladiť. 

Foto: (vm, eu)
 

Lokalita

GPS:
N 48.37753735606959 / E 17.585823836492864

12.6.2018 12:42

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?