Mesto Trnava

Zimná Zóna bez peňazí

Trnavčanom isto netreba predstavovať podujatie Zóna bez peňazí, ktoré sa v našom meste bude konať už po piatykrát. V sobotu 26. novembra 2016 sa medzi 9.00 a 15.00 hod. stretneme v priestoroch Kalokagatie – Centra voľného času na Streleckej ulici, aby sme šírili myšlienku nezištnosti, solidarity a v neposlednom rade i ekológie.

Podstatou tohto podujatia je darovanie vecí, ktoré už sami nepoužívame, no sú stále pekné a funkčné a mohli by potešiť niekoho iného. Nepotrebné veci nemusia hneď skončiť v kontajneri a zaťažovať životné prostredie ako ďalšia várka vyhodeného odpadu. Môžu dostať druhý život v rukách nových majiteľov.

Postup je jednoduchý: pri vstupe odovzdáte veci, ktoré ste prišli venovať, dobrovoľníkom a tí ich rozdelia do jednotlivých sekcií (dámske, pánske a detské oblečenie, knihy, kuchynské potreby, bižutéria, obuv, hračky atď.). Malo by však ísť o predmety, ktoré sú ešte funkčné a môžu potešiť niekoho ďalšieho.  Nepoužiteľné, pokazené či zašpinené veci už nikomu radosť neurobia, preto prosíme návštevníkov, aby kriticky zvážili, čo patrí na Zónu bez peňazí a čo už skutočne do koša.

Na Zónu môžete iba priniesť veci na darovanie a odísť. Môžete si ale aj vziať hocičo z toho, čo vás na mieste zaujme. Dokonca si môžete zobrať čosi pre seba aj bez toho, aby ste niečo priniesli. Alebo sa len tak zastavte, dajte si kávu, nechajte svoje deti pohrať sa v detskom kútiku a užite si tamojšiu atmosféru. Zo Zóny bez peňazí odchádzajú ľudia usmiati – odľahčili svoj domov o to, čo už nepotrebujú, a zároveň našli niečo nové, čo im urobilo radosť.

Zóna bez peňazí je celoslovenské podujatie, ktoré sa koná v rôznych mestách v ten istý deň. V Trnave ju organizujú dobrovoľníci v spolupráci s Mestom Trnavou, pričom po prvýkrát oslovili aj širokú verejnosť s výzvou pridať sa k prípravám akcie. Podujatie totiž v priebehu dňa navštívia stovky ľudí, ktorí zdieľajú tisícky vecí rôzneho druhu a tie je potrebné preberať, triediť a priebežne upratovať. Veci, ktoré po skončení akcie ostanú, putujú Slovenskému červenému krížu a charitatívnym organizáciám.

Udalosť na Facebooku

Lokalita

GPS:
N 48.373781657268346 / E 17.589332165884343

16.11.2016 10:39

Komentárov: 0