Cieľ projektu:
možnosť efektívneho a komplexného rozvoja trnavskej aglomerácie predovšetkým v oblasti územného rozvoja, so zameraním na využitie plôch tzv. hnedých zón. Na báze zmapovania vhodných lokalít v rámci projektu bude možné prijať spoločnú stratégiu ich využitia a marketingu pre potenciálnych domácich a zahraničných investorov.
Priorita 4: Zvyšovanie konkurencieschopnosti a atraktívnosti miest a regiónov
Doba realizácie: 1. marec 2010 - 28. február 2013,
Trvanie projektu: 36 mesiacov
Financovanie: Európska únia, operačný program Stredná Európa
Rozpočet projektu - mesto Trnava: 137 020 €
Kofinancovanie – mesto Trnava 15%: 20 533 €
Projektoví partneri
Lead Partner: Institute for Ecology of Industrial Areas (IETU), Katowice, Poland
Partner 2: City of Piekary Śląskie, Poland
Partner 3: German Institute of Urban Affairs, DIFU, Germany
Partner 4: LFULG, Saxon State Office for the Environment, Agriculture and Geology, Germany
Partner 5: UBA Environmental Agency, Austria Ltd., Austria
Partner 6: Telepark Barnbach, Voitsberg Austria
Partner 7: University of Bratislava, Slovakia
Partner 8: City of Trnava, Slovakia
Partner 9: SiTi, Italy
Partner 10: Municipality of Asti, Italy
Partner 11: IURS Institute for Sustainable Development, Czech Republic
Partner 12: Usti Region, Czech Republic
Všeobecné ciele projektu CircUse
Územný rozvoj a územná spolupráca bude smerovať k:
- podpore trvalo udržateľného využívania územia (napr. novými koncepciami a informačnými nástrojmi)
- zníženiu spotreby pôdy (napr. integráciou nástrojov na ochrany pôdy a revitalizáciou browfieldov),
- zvýšeniu súkromných investícií v mestských oblastiach ,
- koordinácii verejnej intervencie a financovania (vrátane ERDF) (napr. miestnymi investíciami),
- koordinácii investícií v rámci greenfieldov, grayfield a brownfieldov poistením hodnoty území (napr. miestne a regionálne plánovanie).
Stredoeurópske obce a regióny by mali priniesť integrované akčné plány týkajúce sa trvalo udržateľného hospodárenia s územím a realizovať projekty, v rámci ktorých sa nájdu praktické riešenia. V dôsledku toho partneri projektu CircUse budú pracovať na novej koncepcii v súlade s implementačnými nástrojmi a pilotnými akciami. „CircUse“ tiež bude silne ovplyvnený cieľom, a to vytvoriť klímu pre prospešné využitie územných štruktúr.
„CircUse“ poskytne integrovaný, strategický a inštitucionálny rámec na mestskej a regionálnej úrovni a bude podporovať efektívne využívanie finančných prostriedkov Európskeho fondu pre regionálny rozvoj pre miestne a regionálne zainteresované strany v období 2007 - 2013.
Špecifické ciele projektu CircUse:
Projekt CircUse má prispieť k vyváženému a udržateľnému rozvoju územia a strategickému prístupu k mestskému a predmestskému rozvoju, definovanému princípmi „Kruhového organizovania využívania územia. Dosiahnutie cieľa stojí na silných polycentrických sieťach a trvalo udržateľnom mestskom a regionálnom rozvoji.
Projekt CircUse má ďalej prispieť k voľnému pohybu informácií a myšlienok prostredníctvom optimalizácie siete, harmonizácie predpisov a stanoveniu spoločných noriem v oblasti hospodárenia s územím na úrovni politík, programov a nástrojov.
Projekt podporuje vnútornú integráciu prostredníctvom vytvorenia sietí a konferencií. Pomocou doterajších iniciatív Cabernet a REFINE sa očakáva, že projekt prinesie dlhodobý prínos pre internú spoluprácu regionálnych a miestnych orgánov.
Za účasti partnerov projektu sa budú riešiť rôzne problémy, rovnako ako nové stratégie a budú sa kumulovať, čiže pôjde o proces interakcie a spolupráce.
Bude definovaná Charta o využívaní územia v strednej Európe, ktorá bude posilnením tohto procesu.
Ďalším dôležitým aspektom projektu je komplexná účasť zainteresovaných strán v činnosti územnej obnovy, napríklad vo fáze stratégie rozvoja, formálne a neformálne plánovacie procesy. Projekt je zameraný na zlepšenie komunikačných sietí a na uľahčenie prístupu k informáciám pre všetky zainteresované subjekty územného rozvoja, vrátane vlastníkov pôdy a súkromných investorov.
Bude vytvorený nový informačný nástroj, systém riadenia a vnútorná príručka pre kruhové organizovanie využívania územia.
CircUse prispeje ku konkurencieschopnosti regiónov, vytvorením vízie zameranej na konkurenčné prostredie a šetrné využívanie územia vyvinuté v spolupráci zúčastnenými stranami.
Aktivity projektu, v rámci WPs:
WP1: Projektové riadenie a koordinácia
WP2: Komunikácia, riadenie znalostí a diseminácia informácií
WP3: Informačný manažment a monitoring
WP 4: Riadiace štruktúry pre kruhovú organizáciu územia
WP 5: Akčné plány a implementácia pilotného projektu
Mesto Trnava bude implementovať aktivity v rámci WP 4 (Strategické orientácie / hlavné ciele: Budovanie udržateľného inštitucionálneho rámca pre koncept organizovania projektu CircUse.
Zodpovední partneri: Rakúsko) a WP 5 (Strategické zameranie / hlavné ciele: Implementácia stratégie projektu CircUse - prístup na sub-regionálnej úrovni, poskytovanie vedomostí pre realizáciu pilotných projektov, rovnako ako miestne / regionálne "akčné plány" pre pilotný projekt trvalo udržateľného organizovania využívania územia, Zodpovedný partner: Univerzita Bratislava).
Cieľ mesta Trnavy:
Koncentrácia investícií v tomto území so sebou priniesla javy spojené s ekonomickým rozvojom a to enormné zaťaženie z hľadiska dopravy, životného prostredia.
Cieľom predkladaného projektu je vypracovanie dopadovej štúdie na uvedenú aglomeráciu s návrhom opatrení, ktorými bude možné tieto negatívne dopady zmierniť. Dopadová štúdia predstavuje územno-technické podklady pre územný plán Trnavskej aglomerácie.
Ďalšou úlohou bude zapojiť 10 obcí v dotyku mesta do procesu riešenia týchto otázok, nakoľko dodnes postupujú bez komplexnej koordinácie svojich aktivít.
Snahou je aj cez tento materiál zabezpečiť trvalo udržateľný rozvoj aglomerácie.