Občan

miniTrnava - mesto detí

>> o projekte

>> Facebooková stránka

>> pravidlá hry

>> často kladené otázky a čo si vziať so sebou

>> dôležité informácie pre rodičov

>> partneri

>> miniTrnava 2018 | miniTrnava 2017

>> Informovanie o použití osobných údajov pre potreby projektu miniTrnava-mesto detí

 

 


Tretí ročník miniTrnavy sa konal
od 8. do 26. júla 2019
na Mestskom zimnom štadióne.


MiniTrnava 2019 v prvý týždeň otvorenia prilákala viac než 600 detí

Byť reportérom, hrnčiarom, profesorom, bankárom, záhradníkom aj policajtom sa za život podarí asi málokomu. Deti z Trnavy a okolia vo veku od 8 do 15 rokov však majú príležitosť vyskúšať si tieto a mnohé ďalšie povolania každý deň počas troch júlových týždňov. Stačí navštíviť mesto detí a stať sa miniTrnavčanom.

Jedinečné minimesto, ktoré tvoria, riadia a zveľaďujú detskí občania, ožilo dnes už po tretíkrát v priestoroch Mestského zimného štadióna. Otvorené je každý pracovný deň medzi 8.00 a 15.30 hod. až do piatku 26. júla 2019. Vstup do miniTrnavy je zadarmo a bez potreby prihlasovať sa vopred.

„Tento rok sme mali najvyššiu návštevnosť v deň otvorenia za tri roky nášho projektu – 298 detí. Počet miniTrnavčanov stúpal každým dňom a už v stredu sme prekonali ďalší rekord – v tento deň sme mali v hernom areáli 365 detí. Za prvý týždeň k nám spolu prišlo viac než 600 malých občanov. Zo záujmu detí a dôvery ich rodičov máme veľkú radosť a tešíme sa na ďalšie dva týždne, ktoré sú ešte pred nami,“ hovorí Katarína Haršányiová, koordinátorka projektu z odboru vzdelávania, športu a kultúry Mestského úradu v Trnave.
V miniTrnave sa deti hrajú samy bez rodičov, tí sú vítaní ako nezúčastnení pozorovatelia. Musia však na miniTrnavskej Matrike požiadať o 30-minútové vízum, ktoré im umožní vstúpiť na hernú plochu, prípadne môžu hru pozorovať z návštevníckej zóny bez obmedzenia času.
Na to, aby mohli malí návštevníci do minimesta vstúpiť, je potrebné vedieť čítať, písať, počítať a pohybovať sa v ňom samostatne. Každý miniTrnavčan si predsa musí sám vypísať preukaz občana miniTrnavy, skontrolovať si odpracované hodiny a mzdu vyplatenú v Banke (v herných peniazoch s názvom trnky, čiže miniTRNavské KorunY) a najmä, byť schopný vykonávať povolanie, ktoré si na Úrade práce vyberie.

O hladký priebeh hry sa starajú dospelí spolupracovníci, ktorých úlohou však nie je deťom ukazovať, ako sa veci majú správne robiť, ale vytvoriť im priestor na to, aby na to prišli samy, možno aj za cenu omylov.

„MiniTrnava je unikátna v tom, že deti majú v bezpečnom prostredí možnosť vyskúšať si, ako to chodí vo svete dospelých. Komunikujú spolu, riešia konflikty, učia sa spolupracovať. Nesú zodpovednosť za svoje rozhodnutia, uzatvárajú nové priateľstvá a spoznávajú nové veci. Každý rok si odtiaľto odnášajú nezabudnuteľné zážitky a lúčia sa s nami so slovami, že sa už nevedia dočkať ďalšieho ročníka,“ uzatvára K. Haršányiová.


Deti z Trnavy aj okolia sa od 8. do 26. júla už po tretíkrát zmenia na miniTrnavčanov

Pred tromi rokmi vzniklo v Trnave prvé mesto detí na Slovensku. Unikátny projekt trnavskej samosprávy priniesol niečo, čo tu ešte nebolo – minimesto, ktorého občanmi sú výhradne deti. Samy si ho spravujú, pracujú tu a zabávajú sa, spoločne ovplyvňujú dianie v ňom. Rodičia sem môžu iba nakuknúť a ostatní dospeláci sú tu vlastne len pre istotu, aby dozerali na bezpečný priebeh hry a občas poradili.
Práve takto to vyzerá v miniTrnave, ktorá toto leto otvorí svoje brány už po tretíkrát. Deti vo veku od 8 do 15 rokov zaplnia priestory Mestského zimného štadióna, v ktorých mesto detí vyrastie, od pondelka 8. do piatku 26. júla 2019.

„Je pred nami tretí ročník miniTrnavy. Napriek tomu, že už máme pomerne bohaté skúsenosti s jej organizovaním, je to pre nás výzva aj tento rok. Deti už vedia, čo môžu očakávať, a nechceme ich v žiadnom prípade sklamať, a tak okrem obľúbených vecí, ktoré v miniTrnave robia tú pravú atmosféru, pripravujeme aj zaujímavé novinky,“ hovorí koordinátorka projektu Katarína Haršányiová z odboru vzdelávania, športu a kultúry Mestského úradu v Trnave.

V meste detí nemôže chýbať radnica a mestský úrad, ktoré ho riadia, univerzita, kde sa miniTrnavčania vzdelávajú, úrad práce s pestrou ponukou zamestnaní ani banka, aby si mali pracovití miniobčania kde dať vyplatiť zarobenú odmenu v miniTrnavskej mene trnky (miniTRNavské KorunY). Okrem toho je tu kvetinárstvo, market, remeselné a kreatívne dielne, zábavný park a mnoho iných inštitúcií a zariadení, vďaka ktorým je tu stále čo robiť. Koho práca unaví, ten si odpočinie v kine, oddychovke či pri hrách. MiniTrnava má okrem toho vlastných smetiarov, údržbárov aj taxikárov, takže nuda naozaj nehrozí.  

„Vlani sme kvôli zákonu o ochrane osobných údajov vyžadovali pri prvom vstupe dieťaťa do herného areálu súhlas jeho zákonného zástupcu. Zmena zákona nám umožnila systém zjednodušiť zverejnením informácie, že na miniTrnave budú vyhotovované fotografické zábery a videozáznamy, ktoré budú použité na ďalšiu propagáciu projektu v tlačenej a elektronickej  podobe. Ak s tým zákonný zástupca dieťaťa nebude súhlasiť, môže vzniesť námietku priamo na stanovišti Matrika,“ informuje K. Haršányiová.

Podujatie sa pôvodne malo konať každé dva roky, deti si ho však okamžite zamilovali a tak sa Mesto Trnava rozhodlo organizovať ho každoročne. Pochvaľujú si ho aj rodičia – na celé tri týždne počas letných prázdnin majú totiž výborný program pre svoje deti, navyše zadarmo a bez potreby vopred sa prihlasovať. Byť občanom miniTrnavy je nielen zábavné, ale aj poučné – kde inde si môžu deti bez obáv vyskúšať, ako to chodí v ozajstnom svete? O tom, že tento projekt má zmysel, svedčí aj minuloročná denná účasť vyše tristo detí. Vlani mesto detí navštívilo viac než 4 200 ľudí.

Prípravy na otvorenie miniTrnavy sú momentálne v plnom prúde, od začiatku roka sa konajú workshopy a školenia vedúcich jednotlivých stanovíšť, čoskoro sa na zimný štadión začne zvážať materiál a vybavenie. Organizátori sa už teraz tešia na tohtoročných miniobčanov, ktorí mestu detí prídu vdýchnuť život.

Chcete podporiť miniTrnavu? Zverejnili sme Výzvu na predloženie sponzorských ponúk, ktorými nám môžete pomôcť pripraviť ešte väčšie a lepšie mesto detí. Podrobnosti výzvy nájdete na Úradnej tabuli mesta.


Kaufland daroval na projekt miniTrnava – mesto detí 4 959 € (10. decembra 2018)

Pri príležitosti otvorenia v poradí už druhej predajne v Trnave sa spoločnosť Kaufland rozhodla podporiť projekt s názvom miniTrnava - mesto detí, ktorý počas troch letných týždňov umožní malým Trnavčanom zmeniť sa na občanov vlastného minimesta. V pondelok 10. decembra 2018 v priestoroch trnavskej radnice slávnostne odovzdala hovorkyňa spoločnosti Kaufland Lucia Langová symbolický šek na sumu 4 959 € vedúcej odboru vzdelávania a športu a kultúry pani Miroslave Komorníkovej.  
 

Zákazníci, ktorí nakúpili v Kauflande počas prvých troch dní od otvorenia, podporili svojím nákupom dobrú vec. Z každého nákupu v minimálnej hodnote 20 eur totiž Kaufland prispel sumou 1 euro na veľký prázdninový projekt Mesta Trnava s názvom miniTrnava – mesto detí. Otvorenie predajne tak prinesie so sebou do Trnavy aj úsmevy detí, ktoré sa môžu tešiť na leto 2019, kedy sa bude konať už tretí ročník tohto jedinečného podujatia.V priestoroch Mestského zimného štadióne vyrastie minimesto, ktoré si deti samy spravujú. MiniTrnavčania vo veku od 8 do 15 rokov tu budú mať svojho starostu, matriku, úrad práce, banku, univerzitu, kino, noviny, televíziu, dielne a množstvo ďalších inštitúcií, aké v meste nesmú chýbať.  „Deti si na vlastnej koži vyskúšajú, ako funguje naozajstné mesto. Učia sa samostatnosti a zodpovednosti, nadväzujú nové priateľstvá a najmä sa skvelo zabávajú. Na tri týždne majú postarané o plnohodnotný program,“ vysvetlila Katarína Haršányiová z Mesta Trnava, koordinátorka projektu miniTrnava – mesto detí.

„Veríme, že nová predajňa splní očakávania našich zákazníkov a budú sa k nám opakovane a radi vracať. Zároveň sme veľmi radi, že ako dobrý partner komunity podporíme v rámci otvorenia tejto novej predajne takýto projekt, ktorý nemá na Slovensku obdobu,“ povedala Lucia Langová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

(tlačová správa spoločnosti Kaufland)


Zľava: Miroslava Komorníková, Katarína Haršányiová, Lucia Langová a Lenka Matúchová


 

miniTrnava – mesto detí je prázdninový projekt hry na mesto
pre deti vo veku od 8 do 15 rokov.
Vstup na podujatie je zdarma bez nutnosti prihlásenia sa vopred.

 

Na Mestskom zimnom štadióne už po tretíkrát vyrastie mesto, aké nemá na Slovensku obdobu. Jeho občanmi budú výlučne deti vo veku od 8 do 15 rokov, ktoré v ňom budú pracovať, baviť sa, budú ho zveľaďovať a samy spravovať. Mesto detí s názvom miniTrnava po veľkom minuloročnom úspechu otvorí svoje brány každý pracovný deň od 8. do 26. júla 2019 .

V priestoroch tréningovej hokejovej haly vyrastú jednotlivé stanovištia – Banka, Univerzita, Radnica, Kreatívne dielne, Mestská televízia, Kino, Záhradníctvo, Noviny a mnohé ďalšie. Navzájom budú spolupracovať a vytvárať fungujúce, živé mesto plné malých miniTrnavčanov.

V miniTrnave sa deti hrajú samy, bez rodičov. Tí majú vstup na hernú plochu povolený len na obmedzený čas (na základe 30-minútového víza, ktoré získajú na Matrike). Rodičia či návštevníci však môžu dianie v meste detí sledovať z vyvýšenej návštevníckej zóny počas celého dňa.

Na to, aby si dieťa mohlo hru užiť, je dôležité, aby vedelo čítať, písať, počítať a pohybovať sa v miniTrnave samostatne bez pomoci druhých. Pohyb detí v hernom areáli nie je kontrolovaný a po vstupe dieťaťa do hry zaň organizátor nepreberá zodpovednosť, preto odporúčame rodičom dohodnúť si doma vopred pravidlá (napríklad čas odchodu z hry, miesto stretnutia a pod.). Vybavte svoje deti aj telefónnym číslom na seba, aby vás mohli organizátori v prípade potreby kontaktovať, nezabudnite ani na fotokópiu kartičky poistenca.

Ako to v miniTrnave funguje?

Vstupné sa neplatí a netreba sa  ani prihlasovať vopred. Stačí, keď dieťa príde na zimný štadión (zo strany od Spartakovskej ulice), zaregistruje sa na stanovišti Matrika, kde vyplní v preukaze občana miniTrnavy svoje kontaktné údaje, a môže sa začať hrať. Ďalšie dni sa už netreba registrovať, iba požiadať na Matrike o aktuálnu pečiatku do preukazu a hurá do hry.

Je len na dieťati, či si rovno vyberie nejaké zamestnanie, alebo jeho kroky povedú na Univerzitu, kde začne študovať. Za prácu aj štúdium získa odmenu v miniTrnavskej mene trnky (miniTRNavské KorunY). Zarobené peniaze môže utrácať podľa svojho rozhodnutia na atrakciách, ktoré miniTrnava ponúka, za občerstvenie alebo za kúpu výrobkov, ktoré vyprodukujú Kreatívne a Remeselnícke dielne. Týmto spôsobom sa malí občania učia hospodáriť s financiami a prijímať zodpovednosť za vlastné rozhodnutia. miniTrnava je však v prvom rade hlavne zábava, možnosť plnohodnotne stráviť tri prázdninové týždne a spoznať nových kamarátov.

Všetky osem- až pätnásťročné deti preto srdečne pozývame, aby prišli zažiť miniTrnavu na vlastnej koži!

 

UPOZORNENIE PRE RODIČOV:

Po vstupe vášho dieťaťa do hry zaň organizátor NEPREBERÁ zodpovednosť. Pohyb dieťaťa v miniTrnave a jeho odchod z herného areálu nie sú kontrolované.
Dieťaťu dajte fotokópiu karty poistenca a vaše telefónne číslo. Dohodnite si s ním vopred čas a miesto stretnutia pri odchode z hry.
Prvá pomoc bude v priestore hry zabezpečená stálou službou Slovenského červeného kríža.

Pozrite si aj ČASTO KLADENÉ OTÁZKY a DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE PRE RODIČOV.


 

Facebooková stránka miniTrnava - mesto detí

 

 

 

Súvisiaci obsah

Chcete vedieť, čo je nové?